Blog
Hajbeültetés: költségek, időtartam és mellékhatások
Lehet, hogy még csak most szembesültél a hajhullás problémájával, de lehet, hogy már évek óta hajvesztéssel küzdesz, a hajbeültetést biztosan fontolóra vetted a kezelési lehetőségek között. Amint a hajbeültetés gondolata felszínre kerül, egy csomó kérdés is megfordulhat a fejedben. Először is, mi is pontosan a hajbeültetés? Hogyan működik az eljárás? Mennyibe kerül a hajbeültetés?
Ha hajbeültetésen gondolkozol, akkor érdemes tájékozódnod a kezelés részleteivel kapcsolatban. Ebben a cikkben megtudhatod, hogy mi az a hajbeültetés, mennyibe kerül, kinek ajánlott, illetve milyen alternatív kezelési módszerek vannak, amelyek előnyösebbek is lehetnek.
Ha hajbeültetésen gondolkozol, akkor érdemes tájékozódnod a kezelés részleteivel kapcsolatban. Ebben a cikkben megtudhatod, hogy mi az a hajbeültetés, mennyibe kerül, kinek ajánlott, illetve milyen alternatív kezelési módszerek vannak, amelyek előnyösebbek is lehetnek.

Mi az a hajbeültetés?
A hajbeültetés vagy hajátültetés olyan orvosi eljárás, amely során műtéti úton ültetnek át hajhagymákat a hajvesztéssel sújtott területekre. Gyakran alkalmazott eljárás férfias típusú hajvesztés, azaz androgén alopecia esetében. Az eljárás során a donor hajat, vagyis az átültetendő hajhagymákat általában a fejbőr hátsó részéből veszik ki, majd a kopaszodó területeken „ültetik el”, a bőr megfelelő rétegébe helyezve.
A hajbeültetéshez megfelelő mennyiségű donorhaj szükséges, aminek száma nyilvánvalóan véges, így a mérsékelt kopaszodás kezelésére javallott leginkább az eljárás. A hajvonal és a fejtető területein nagy valószínűséggel pótolhatók az elvesztett hajszálak.
A hajbeültetési eljárások típusai
A hajbeültetésnek két általánosan elfogadott megközelítése van: a FUE (follicular unit extraction) hajbeültetés és a FUT (follicular unit transplantation) hajbeültetés. Bár mindkét módszer a hajritkulás helyreállítására szolgál, lényegi különbségek vannak a két eljárás között.
A FUE modernebb módszer, amelynek köszönhetően a hegesedés kockázata is minimális, a FUT módszernél magasabb a hajtüszők túlélési aránya. Mindkét módszer előnyökkel és hátrányokkal is rendelkezik, így mindig egyéni igényekre szabva kell megválasztani a hajbeültetés módszerét.
Fontos, hogy a hagyományos hajbeültetési módszerekkel szemben a modern lézertechnológiával végzett Denza lézeres hajkezelés nem jár hegesedéssel, a saját hajszálak stimulációja által dúsítja a hajat, így hajtüszők áthelyezésére sincs szükség.
A hajbeültetés költsége: mennyibe kerül a hajbeültetés?
Bár erre a kérdésre nem létezik konkrét válasz, egy biztos: a bankkártyád napi limitjénél többe kerül az eljárás. Természetesen nagyban függ attól, hogy hol végzik el a hajbeültetést, a külföldi klinikák akár 15.000 dollárt is kérhetnek a hajbeültetésért.
Magyarországon kicsivel jobb a helyzet, hiszen már akár 600-700.000 Ft-ért is találhatsz hajbeültetési eljárást, azonban az eljárás akár 1.5-2 millió forintodba is kerülhet. Fontos, hogy a hajbeültetést végző szakember kiválasztásakor vedd figyelembe a tapasztalatot és a végzettséget is. Egy ilyen eljárással kapcsolatban nem érdemes spórolnod. Továbbá fontos kiemelni, hogy minden klinika más árakkal dolgozik és a hajbeültetés végső árát sok tényező befolyásolja.
A hajbeültetés árát befolyásoló tényezők:
- A hajbeültetés lokációja: melyik országban, illetve melyik városban végzik a műtétet
- A hajbeültetési módszer: FUT vagy FUE eljárás a Számodra megfelelő
- Mennyit kell utaznod a műtéthez
- A hajad állapota, az átültetett hajtüszők mennyisége
- A választott klinika minősége és a műtétet végző szakember tapasztalata
Ki alkalmas hajbeültetésre?
Bár sokan gondolkoznak a dolgon, nem sokan alkalmasak a hajbeültetésre. A hajbeültetéssel foglalkozó szakértők meg tudják állapítani a műtétre való alkalmasságodat, azonban itt egy kis segítség a témában.
Valószínűleg alkalmas vagy hajbeültetésre, ha:
- Férfias típusú hajhullással küzdesz, amely még nem érte el a nagymértékű kopaszságot
- Elvékonyodó, ritkuló hajjal rendelkezel
- Égési sérülés, betegség vagy baleset miatt elvesztetted a hajad egy részét
Valószínűleg nem vagy jó jelölt a hajátültetésre, ha:
- Teljesen kopasz fejbőrrel rendelkezel vagy hiányoznak a donorhelyek
- Hegesedés van a fejbőrödön, hegesedéssel járó hajhullásod van
- A hajhullás gyógyszeres kezelés mellékhatásaként jelentkezik
- Betegség vagy krónikus stressz okozta telogén effluviummal küzdesz (diffúz hajhullás)
Mennyi ideig tart a hajbeültetés?
Maga a műtét hosszú órákat vesz igénybe, akár 4-8 óra is szükséges lehet a hajbeültetéshez, attól függően, hogy mekkora a hajvesztés mértéke, mennyi hajtüsző átültetésére van szükség. Néhány esetben a hajbeültetés nem egyszeri eljárás, akár több műtétre is sor kerülhet a megfelelő eredmények elérése érdekében.
Ezután a gyógyulási folyamat nehézségeivel is számolnod kell, hiszen a teljes gyógyulás nagyjából 1 évet vesz igénybe. A felépülési folyamatról ebben a cikkben olvashatsz bővebben.
A hajbeültetés leggyakoribb szövődményei:
- Fájdalom és duzzanat, érzékenység
- Fertőzés kialakulása
- Hegesedés
- Ciszta kialakulása a varrat helyén
- Vérzés
- Érzéstelenítési szövődmények
- Szívproblémák jelentkezése a műtét során
- A Páciens elégedetlensége
A hajbeültetéssel való elégedettség kérdése
A hajátültetés sikeres módszer lehet a haj állapotának javítására, azonban fontos, hogy reális elvárásaid legyenek a műtéttel és a hajad műtétet követő állapotával kapcsolatban. Sok férfi számára a hajbeültetés jelentősen javítja a haj megjelenését, azonban érdemes néhány szempontot figyelembe venned a döntés során.
A hajbeültetés során átültetett haj:
- Más lehet állaga, mint az eredeti hajszálaknak (ez a folyamat során fellépő tüszőkárosodás következménye)
- Formázás során másképp viselkedhet, mint az eredeti haj
- Más mintázatban nőhet, mint korábban
- Bizonyos esetekben az áthelyezett hajtüszők nem növesztenek hajszálat
Hogyan előzhető meg a hajbeültetés?
Míg a hajbeültetés egy lehetséges eljárás a haj helyreállítására, léteznek kevésbé invazív és megfizethetőbb lehetőségek is, amelyek nemcsak az elveszett hajszálakat pótolhatják, hanem akár meg is előzhetik a hajbeültetés szükségességét, és a további hajvesztés folyamatát is megszüntethetik.
Ilyen a Denza lézeres hajkezelés, amely képes helyreállítani a haj állapotát akkor is, ha genetikai vagy hormonális hajhullásról van szó. A fejbőrben található sejtek stimulálásával az inaktív tüszők is képesek újból hajat növeszteni, így fájdalmas műtéti beavatkozás helyett visszanyerheted hajszálaid egészségét. A hajbeültetéssel ellentétben ezzel kezeléssel megállítható a további hajhullás is, így nem kell tartanod attól, hogy hajad újból megritkul.
A kezelés gyors, 30 percet vesz igénybe alkalmanként, és szinte teljesen fájdalommentes. Ráadásul 10 alkalom alatt elképesztő látványos eredmények elérésére képes. Az eredmények természetesek, hiszen a haj állaga vagy növekedése nem változik, csupán dúsabbá, egészségesebbé válik a kezelés hatására.