Blog

Mi az az alopecia areata, más néven foltos hajhullás?

Az alopecia areata a hajhullás egy gyakori formája, amely apró, jól körülhatárolt foltokként nyilvánul meg a fejbőrön és a test más területein is. A foltos hajhullás során kialakuló foltok mérete és formája változatos lehet, azonban leginkább kicsi, kerek foltokban hullik ki a haj vagy a testszőrzet.

Az alopecia areata orvosi kifejezés a foltos hajhullás jelenségére: az alopecia hajhullást jelent, míg az areata szó a véletlenszerűen megjelenő kopasz foltokra utal. Ez a hajhullás típus nagyon zavaró lehet, negatív hatással lehet az önbizalomra és az életminőségre is.

De mi okozza pontosan a foltos hajhullás megjelenését és hogyan kezelhető? Tudj meg mindent cikkünkből!
Selected Image


Mi az az alopecia areata?

Az alopecia areata olyan autoimmun betegség, amely során a haj és a testszőrzet foltokban hullik ki. Ennek oka, hogy az immunrendszer megtámadja a szőrtüszőket, ezzel károsítva őket, amelyek így képtelenné válnak haj vagy szőrzet növesztésére.
Az alopecia areata kialakulása és előrehaladása nem ismert pontosan, azonban genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak a megjelenésében: például a stressz, a fertőzések vagy a dohányzás is elősegíthetik a kialakulását.

Ebben a cikkben megismerheted az alopecia areata tüneteit, lehetséges okait és kockázati tényezőit is.

Mik az alopecia areata tünetei?

Mielőtt belemerülnénk az alopecia areata tüneteibe, fontos megemlíteni, hogy a foltos hajhullásnak három különböző típusa van, amelyek bár hasonló tünetekkel rendelkeznek, mégis eltérőek. Fontos, hogy bármilyen alopecia areatara utaló tünetet tapasztalsz, azonnal fordulj szakértőhöz, hogy elkerülhesd a nagymértékű hajhullást.

Az alopecia areata típusai:

  • Alopecia areata: A „klasszikus” foltos hajhullás, az alopecia areata leggyakoribb formája. Nagyjából pénzérme nagyságú kopasz foltok jelennek meg a hajban, az arcszőrzetben vagy a test más területein lévő szőrzetben.
  • Alopecia totalis: Ez a típusú hajhullás akár a fejbőr egészét is érintheti. A haj nagymértékben elvékonyodik, illetve csomókban hullik ki, ha nem kezelik, akkor egészen addig juthat ez az állapot, amíg a fejbőrön már nem marad haj.
  • Alopecia universalis: Ez a fajta alopecia areata akár teljes hajhullást is okozhat a fejbőrön, az arcszőrzetben és bárhol, ahol testszőrzet borítja a bőrt. Az alopecia universalis kevésbé gyakori, mint az alopecia areata egyéb típusai.

Az alopecia areata tünetei:

  • Kisméretű, kerek vagy ovális alakú kopasz foltok a fejbőrön
  • Kopasz foltok megjelenése a szemöldökben, a szempillákban vagy az arcszőrzetben
  • Jelentős szőrhullással érintett területek megjelenése a testen, például a végtagok szőrzetében
  • Teljes fejbőrt érintő hajhullás, a kopasz foltok összeolvadása
  • Változások a kéz- és lábkörmökben, beleértve azok felületét

Az alopecia areata kialakulásának okai

Az alopecia areata pontos fiziológiai okai – azaz, hogy mi történik a testben a hajhullás kialakulása során, – még nem teljesen ismertek. Az alopecia areata olyan autoimmun rendellenesség, amely arra készteti az immunrendszert, hogy megtámadja a hajnövekedésért felelős hajtüszőket.
Egy 2014-ben publikált tanulmány szerint az alopecia areata kialakulása a T-limfocitáknak nevezett fehérvérsejtekhez köthető, amelyek beszivárognak a haj- és szőrtüszőkbe, és immunválaszt váltanak ki. Amikor az immunrendszer megtámadja ezeket a fehérvérsejteket, gyulladásos folyamat veszi kezdetét, amely megzavarja a normál hajnövekedési ciklust, és a haj kihullását okozza.
Az alopecia areata a hajtüszők androgén alopecia során is jellemző miniatürizálódását is okozhatja. Mit jelent ez? Az immunrendszer hajtüszők elleni támadása miatt azok összezsugorodhatnak, majd a hajnövekedési ciklus nyugalmi (telogén) fázisába lépnek, ami végső soron a hajszálak kilökődésével jár. A hajtüszők ilyen jellegű miniatürizálódása végül jellegzetes kopasz foltok kialakulását eredményezi.

Az alopecia areata kialakulását befolyásoló kockázati tényezők

Bár pontos oka nem ismert, különféle genetikai és környezeti kockázati tényezők azonban nagy szerepet játszhatnak az alopecia areata kialakulásában.

Az alopecia areata fő kockázati tényezői:

  • Autoimmun betegségek: Az alopecia areata gyakrabban fordul elő olyanoknál, akik más autoimmun betegséggel is küzdenek. Gyakori kockázati tényezők a pajzsmirigy betegségei, a vitiligo és a pikkelysömör, valamint bizonyos allergiás állapotok, például a szénanátha.
  • Genetika: Az alopecia areata kialakulásában genetikai tényezők is szerepet játszanak, így a családi halmozódás sem kizárt a hajhullás megjelenésével kapcsolatban.
  • Érzelmi stressz: A nagymértékű érzelmi stressz hozzájárulhat az alopecia areata kialakulásához, azonban nem feltétlenül van jelen minden foltos hajhullás kialakulásakor.
  • Fertőzések: Egyes kutatók úgy vélik, hogy az alopecia areata kialakulását részben specifikus vírusfertőzések, például a herpeszvírusok közül az Epstein-Barr-vírus (EBV) és a citomegalovírus (CMV) is kiválthatják. Emellett a COVID-19 is összefüggésbe hozható a hajhullással.

Az alopecia areata diagnosztizálása

A diagnózis felállítása speciális tudást igényel, így minden esetben szakértő feladata. Ha a foltos hajhullás tüneteit tapasztalod, akkor mindenképp kérj professzionális segítséget, hiszen másképp nem szüntethető meg az állapot.
A Denza hajgyógyász szakértője egy speciális, mesterséges intelligencia által vezérelt hajdiagnosztikai eszközzel vizsgálja meg a fejbőrt és a hajhagymákat, ezzel elősegítve a pontosabb diagnózist és a hatékony kezelési tervet. Bár a foltos hajhullás tünetei sok esetben egyértelműek, a kiváltó okok, például egyéb autoimmun betegségek felderítése és kezelése is kiemelkedően fontos része a terápiának.
A Denza diagnosztikai módszere nem jár fájdalommal vagy kellemetlenséggel, így nem kell tartanod attól, hogy belevágj az alopecia areata felderítésébe.

Az alopecia areata kezelése

Míg foltos hajhullás során az immunrendszer megtámadja és károsítja a szőrtüszőket, addig a hajnövekedésért felelős őssejtekre nincs hatással a folyamat. Ez azt jelenti, hogy szerencsére az alopecia areata állapota a megfelelő kezeléssel hatékonyan javítható.
A Denza lézeres hajkezelési protokoll során nemcsak a haj állapotának visszaállítására, hanem a háttérben húzódó kockázati tényezőkre, autoimmun betegségekre is figyelmet fordítunk, így hosszútávú eredményesség várható a kezelésektől, valamint az általános egészségi állapot is javulhat.
Hogyan történik a „varázslat”? A foltos hajhullás során miniatürizálódott hajszálak nem tudnak annyi faggyút felvenni, mint amennyit a faggyúmirigy termel, ezzel eltömítve a hajszálak kivezető járatait. Így a kezelés első lépése a lézeres tisztítás, amit a sejtosztódást célzó stimulációs fázis követ. Foltos hajhullás esetén a visszanövő hajszálak kezdetben fehérek lehetnek, de a pigmentáció visszanyerése támogatható a lézeres hajkezeléssel: a melanocita őssejtek stimulációjával a hajszálak gyorsabban pigmentálttá válhatnak.

Életmóddal kapcsolatos szokások az alopecia areata kezelésében

A hajhullás kezelésében érdemes komplex megközelítést alkalmazni, így az életmódváltás, valamint az esetleges betegségek kezelése sokat segíthet a haj állapotán.

Ha szeretnéd tudni, mit nem szabad tenned foltos hajhullás esetén, olvasd el ezt a cikket is!
2025. 02. 18. — 13:32
DENZA
hajhullás
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet