BLOG

Szállj szembe hatékonyan az őszi hajhullással!

Előfordulhat, hogy az őszi hónapokban – különösen október és november környékén – lényegesen több hajszál marad a hajkefédben, mint korábban. Ne aggódj, nem vagy egyedül! Evolúciós és hormonális hatások mellett a hőmérsékletváltozás is szerepet játszik a hajvesztésben, így az őszi hajhullás normálisnak tekinthető. De mi okozza pontosan a megnövekedett mértékű hajvesztést az őszi hónapokban?
Selected Image

Milyen mértékű hajvesztés tekinthető normálisnak?

A hajnövekedés ciklikusságából adódóan 50-100 hajszálunk is kihullhat naponta, ezt nevezzük egészséges hajvesztésnek. A hajszálak növekedési fázisa 2 és 6 év közé tehető, ebben az időszakban aktívan növekednek. Azonban nem minden hajszálunk van egyszerre növekedési szakaszban, tulajdonképpen emiatt hullik kismértékben a hajunk állandó jelleggel. A hajszálak a növekedési, vagyis anagén fázis végével átkerülnek a nagyjából 3 hónapig tartó katagén, azaz nyugalmi szakaszba, amelyet a kihullási, más néven telogén szakasz követ. Ekkor a hajszálak elhagyják a hajhagymát és kihullnak, azonban egészséges hajnövekedés esetén a nyugalmi fázist egy új hajszál érkezése zárja le.

Kora ősszel nagyobb mértékű hajhullás tapasztalható

Tanulmányok azt mutatják, hogy a nyári hónapokban, július és augusztus környékén kisebb arányban találhatók meg a fejbőrön az anagén fázisban lévő hajszálak, míg az átmeneti szakaszban lévő hajszálak aránya magasabb az átlagosnál. Ez azt jelenti, hogy a kihullási szakaszt ősszel, október és november környékén érik el ezek a hajszálak, így nagyobb mértékű hajvesztés tapasztalható, amit őszi hajhullásként is ismerünk. 
A jelenség pontos oka nem ismert, azonban több magyarázata is lehet az őszi hajhullásnak, például a nyári hőség és a fokozott napsugárzás okozta fejbőrre gyakorolt stressz. Néhány tudós pedig olyan evolúciós hipotézist állított fel, amely főemlős őseink szőrváltásával magyarázza a nagyobb mértékű hajvesztést az őszi hónapokban. Emellett a hormonok ingadozása is megfigyelhető az évszakok változásával: egyes tanulmányok a pajzsmirigy alacsonyabb aktivitásáról számolnak be ebben az időszakban, ami nyár végén és ősszel a hajnövekedési minták megváltozását okozhatja, és erőteljes hajhullást eredményezhet. 
Egy másik tanulmány 18 hónapon keresztül vizsgálta a hajnövekedés paramétereit férfiakon: a kutatás során márciusban érték el a hajtüszők az úgynevezett anagén csúcsot, tehát ebben az időszakban volt a legtöbb hajszál növekedési fázisban, pontosabban a hajtüszők 90%-a volt anagén szakaszban. Az anagén tüszők aránya ezt követően folyamatosan csökkent, szeptemberre elérve a mélypontot, ezzel megduplázva a korábban tapasztalt hajvesztés mértékét. 

Az életmód szerepe az őszi hajhullásban

Lehet, hogy nem is gondoltad volna, de az életmód is nagyban befolyásolja a hajad állapotát és szerepet játszhat az ősszel jelentkező hajhullásban is. A nyári szünetben átalakul az életünk: a gyerekek nem járnak iskolába, így a kicsik felügyelete is extra feladatként nehezedhet ránk. A nyaralás pedig nem minden esetben pihentető, megváltozik az alvási mintánk, esetleg bulizással töltjük a szabadidőnket, de a medence melletti nassolások és koktélok végeredménye is összeadódhat. Összességében elmondható, hogy a nyári lazítás sokszor megviselheti a hajat, emellett az őszi iskolakezdés, illetve a munkahelyi stressz is befolyásolhatják az őszi hajvesztés mértékét. Ráadásul az ősz közeledtével nemcsak a hajhullásod növekedhetett meg, hanem a hajnövekedésed is lelassul. Nyár végére csökken a növekedési, vagyis anagén szakaszban lévő hajszálak mennyisége, így fontos, hogy a tél beköszönte előtt támogassuk a hajnövekedést.

Mit tehetsz az őszi hajhullás megállítása vagy mérséklése érdekében?

  • Ügyelj a vitaminokra! Nyáron sokkal könnyebb vitaminokban gazdag táplálkozást folytatni, azonban vitaminokra az év minden szakában szükségünk van. Labordiagnosztikai vizsgálattal azt is kiderítheted, hogy van-e valamilyen hiányállapot a szervezetedben, ennek megfelelően könnyebben kiválaszthatod a szükséges táplálék-kiegészítőket.
  • Figyelj oda a táplálkozásodra! Fontos, hogy ősszel is változatosan étkezzünk, figyeljünk a fehérjebevitelünkre, hiszen a fehérje az egészséges hajnövekedés alapköve. Emellett győződj meg arról, hogy hogy továbbra is elegendő mennyiségű rostot viszel be zöldségekkel és gyümölcsökkel a szervezetedbe. 
  • Alakítsd ki a Számodra leginkább megfelelő hajápolási rutint! Ehhez azt javasoljuk, hogy kérj szakértői segítséget, hiszen az interneten fellelhető információk nem minden esetben fognak kellően személyre szabott rutint biztosítani.
  • Tölts továbbra is minél több időt a szabadban, hiszen ez pozitívan befolyásolja mentális egészségedet, ennek eredményeként hajad egészségét is!
  • Iktasd be a Denza hajkezelést a mindennapjaidba! A lézeres hajkezelés az ősszel jelentkező, átmeneti hajhullás esetében is hatalmas segítséget nyújt, hiszen a lézerenergia képes növekedési fázisban tartani a hajszálakat, ezzel megállítva a hajvesztést. Komplex hajkezelési protokollunk során segítünk kialakítani a hajápolási rutinodat, illetve kiválasztjuk a megfelelő vitaminokat is Számodra.

Ne feledd, a szezonális hajvesztés csupán átmeneti, így érdemes türelmesnek lenned. Amennyiben azonban úgy látod, hogy hajvesztésed kezelésében segítségre lenen szükséged, a Denza csapata professzionális eszközökkel és hatékony kezelési protokollal vár.
2024. 09. 25. — 09:11
DENZA
hajápoláshajhulláshajvesztés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet