Blog

Stressz és hajhullás: mi a kapcsolat köztük?

A normálistól eltérő, nagymértékű hajhullás nagyon stresszes lehet, azonban a stressz is számottevő hajhullást okozhat, ördögi kör, nem igaz?

Az érzelmi stressz megviselheti a szervezetet, és míg egy kis stressz elkerülhetetlen, és akár pozitív is lehet, a krónikus stressz súlyos hatással lehet az immunrendszerre, az agyműködésre, a szív egészségére és nem utolsó sorban a hajra is.

Egy traumatikus esemény, a munkahelyi vagy személyes problémák miatt folyamatosan magas stressz-szint megzavarhatja a hajnövekedési ciklust, és végül hajhullást okozhat. Mit tehetünk a stressz okozta hajhullás megszüntetésére? Most kiderül!
Selected Image

Stressz és hajhullás: az alapok, amiket tudnod kell

A közhiedelemmel ellentétben a stressz nem kapcsolódik a férfias típusú hajhullás, azaz androgén alopecia kialakulásához, hiszen ez utóbbinak hátterében leginkább genetikai folyamatok állnak. A férfias típusú hajvesztés könnyen felismerhető mintázatot követ, az elülső hajvonal visszahúzódása és későbbi stádiumokban a fejtető kopaszodása jellemzi.
A stressz ezzel szemben telogén effluvimot válthat ki, vagy súlyosbíthatja annak állapotát. Ez a hajhullás típus az átmeneti hajhullás egyik formája, egész fejbőrt érintő hajhullásban nyilvánul meg.
A túlzott stressz a trichotillománia állapotában is romlást okozhat, amely kényszeres hajtépkedéssel járó mentális állapotot jelent. A telogén effluvium és a trichotillománia közös jellemzői, hogy krónikus stressz vagy traumatikus események váltják ki őket.

A stressz okozta hajhullás típusai

A stressz okozta hajhullásnak három fő típusa van: telogén effluvium, trichotillománia és alopecia areata, más néven foltos hajhullás.

Telogén effluvium

Ha egy stresszes időszak vagy traumatikus esemény után néhány hónappal hullani kezd a hajad, akkor valószínűleg a telogén effluvium lesz a tettes, ami kiváltotta a haj állapotának változását.
Ez a típusú hajhullás nagy hatással van a hajra azáltal, hogy megszakítja a haj természetes növekedési ciklusát. Általában a hajszálak 5-10%-a van nyugalmi fázisban, vagyis kihullás előtt, azonban telogén effluvium során a hajszálak akár 30%-a is hirtelen nyugalmi fázisba kerülhet, ezzel erőteljes hajhullást okozva.
A telogén effluvium nem azonnal jelentkezik, így lehet, hogy már rég túl vagy a stresszes időszakon, mégis hirtelen hajhullást tapasztalsz. A telogén effluvium akár több hónapig is eltarthat, így érdemes minél előbb szakértőhöz fordulni.
Ezt a hajhullás típust nemcsak az érzelmi stressz okozhatja, hanem számos más tényező is szerepet játszhat a kialakulásában: egyéb gyakori okai közé tartoznak a táplálkozási hiányosságok, a hormonális változások és a krónikus egészségi állapotok, például a pajzsmirigy-problémák, de akár bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet.

Trichotillománia

A trichotillománia vagy kényszeres hajtépkedés egyfajta kényszerbetegség, amely során a beteg folyamatosan kihúzgálja a hajszálait, ezzel a haj elvékonyodását és hajhullást eredményezve.
Bár ezt a kényszerbetegséget nem a stressz okozza, a stresszes helyzetekben sokkal jellemzőbb a hajtépkedés, a betegek a hajuk kihúzása által próbálják meg oldani a stresszes időszakok vagy helyzetek okozta feszültséget.

Alopecia areata, más néven foltos hajhullás

Az alopecia areata sem közvetlenül stressz által okozott hajhullás, azonban állapotán nagyon sokat ronthat egy stresszes élethelyzet.
A foltos hajhullás olyan autoimmun állapot, amely során az immunrendszer a megtámadja szőrtüszőket és a hajtüszőket, ezzel károsodást és foltokban megjelenő hajhullást okozva. Súlyos esetekben az alopecia areata akár a teljes fejbőrt is érintheti, illetve az egész testen jelentkezhetnek kopasz foltok, akár a szemöldökben vagy a végtagokon is.
Az alopecia areata hátterében autoimmun folyamatok állnak, így a legtöbb esetben más autoimmun betegségek jelenlétéhez köthető. Tehát nem a stressz váltja ki, azonban a legújabb kutatások szerint a stressznek is nagy szerepe van a hajhullás súlyosságában, ronthatja az alopecia areata állapotát.

A stressz okozta hajhullás tünetei

A stressz okozta hajhullás viszonylag könnyen észrevehető, ha figyelünk az árulkodó jelekre. Ez azért is fontos, hogy minél előbb szakértői segítséget kérhessünk, hiszen a haj egészsége csak professzionális módszerekkel állítható vissza teljes mértékben.

A stressz okozta hajhullás tünetei a következők lehetnek:

  • Az átlagosnál több hajszál a párnahuzaton, az ágyneműn, a hajkefében és a lefolyóban
  • Észrevehetően csökkenő hajsűrűség
  • Érezhető haj elvékonyodás
  • A fejbőr láthatóvá válik, különösen erős fényben

Stressz okozta hajhullás és férfias típusú hajhullás

A hajhullással kapcsolatos legnagyobb probléma, hogy ránézésre nehéz megmondani, milyen hajhullás típusról van szó, éppen ezért minden esetben javasolt szakértői segítséget kérni. A hajhullás mögött rejlő okok felderítése is kiemelkedően fontos, amelyhez szintén profi eszközökre és szaktudásra van szükség.

Van néhány alapvető különbség azonban a stressz okozta hajhullás és a férfias típusú hajhullás között:

  • A férfias típusú hajhullás tartós kopaszodással jár, míg a telogén effluvium általában átmeneti.
  • Az androgén alopecia jellemzően visszahúzódó hajszálakat és jellegzetes mintájú kopaszodást eredményez. A telogén effluvium ezzel szemben az egész fejbőrt érintő, diffúz hajhullást okoz, míg az alopecia areata kopasz foltokat vagy teljes kopaszságot eredményez.
  • A telogén effluvium nem kapcsolódik az androgén hormonokhoz, így a férfias típusú hajhullás kezelésére szolgáló készítmények nem hatékonyak a stressz okozta hajhullás kezelésében.
  • Az alopecia areata a testszőrzetet is érintheti, míg az androgén típusú hajhullás kizárólag a fejbőrön lévő haj elvesztését okozhatja. 

Hogyan kezelhető a stressz okozta hajhullás?

Mivel a stressz okozta hajhullásnak számos oka lehet, nem volt korábban univerzális kezelés, amellyel minden esetben megállítható lett volna a hajhullás, egészen mostanáig.
A Denza lézeres hajkezelési protokoll a kiváltó októl függetlenül javít a haj állapotán, így a stressz okozta hajhullást is képes megállítani. A lézeres hajkezelés támogatja a haj növekedési ciklusát, képes növekedési fázisba hozni és hosszú ideig abban is tartani a hajszálakat, így visszaállhat a hajkorona egészsége. A kezelési protokoll során személyre szabott javaslatokat is teszünk, táplálékkiegészítőkkel és otthoni hajápolási termékekkel maximalizálva a kezelés eredményességét.
A professzionális kezelések elengedhetetlenek a haj egészségének visszanyerésében, azonban életmódod is rengeteget számít hajad szempontjából. Az egészséges étkezés mellett érdemes stresszkezelési technikákat is elsajátítanod, valamint csökkentened a feszültséget például testedzés segítségével.
Ha hajhullásodat krónikus stressz okozza, a stressz megértése kezelése segíthet hajad gyorsabb helyreállításában.
2025. 02. 12. — 13:22
DENZA
hajhulláshajvesztés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet