Blog
Ősz haj okok és megelőzés: miért vannak ősz hajszálaink?
Néhány fehér vagy ősz hajszál megjelenése nyugtalanító lehet, azonban nem kell azonnal pánikba esnünk. A haj idő előtti őszülése a háttérben meghúzódó egészségügyi probléma jele lehet, így ha a 20-as vagy 30-as éveink során jelentkeznek az ősz hajszálak, érdemes lehet szakértőhöz fordulnunk. Az életkor mellett azonban a genetika és hajápolási rutin is óriási szerepet játszik a haj őszülésének folyamatában.
Mik a haj őszülésének okai és hogyan előzhetők meg az ősz hajszálak? Cikkünkben erre keressük a választ!
Mik a haj őszülésének okai és hogyan előzhetők meg az ősz hajszálak? Cikkünkben erre keressük a választ!

Mi az az ősz haj és hogyan alakul ki?
Fehér vagy ősz hajszálak akkor jelennek meg, amikor a hajtüszők nem rendelkeznek melaninnal, vagyis a hajszálak természetes színét adó festékanyaggal. Ez akkor következik be, amikor a melanoszómák működése leáll, így nem képeznek és tárolnak több melanint. Ezeket a melanoszómákat melanociták, a szőrtüszők alján lévő pigmentsejtek hozzák létre.
A természetes öregedési folyamat során a melanociták elpusztulnak, ami a melanintermelés csökkenésével jár. Ennek eredményeképp az új hajszálak nem rendelkeznek festékanyaggal, így nem színesek, hanem fehérek lesznek.
Az ősz hajszálak különböznek a kémiailag kezelt, szőkített hajtól, hiszen míg az ősz haj természetesen nélkülözi a pigmenteket, addig a szőkítés során mesterségesen távolítják el azokat, ezzel világosítva a hajszálakat. Szőkítés után az újonnan növekedő hajszálak pigmentáltak, ezzel szemben az ősz hajszálak egésze fehér marad a haj növekedése során.
Ősz haj okok és megelőzés: mi okozza az ősz hajszálakat?
A haj az életkor előrehaladtával fokozatosan veszít pigmentanyagából, azonban bizonyos tényezők befolyásolhatják az őszülés folyamatát, idejekorán őszülést eredményezhetnek. Az extrém stressz például számos ősz hajszálat idézhet elő, azonban emellett más okok is állhatnak az idő előtti őszülés mögött, például a genetika vagy az életmódbeli szokások.
Genetika és őszülés: mi az összefüggés?
Számos testi tulajdonságukra örökletes úton teszünk szert, például a magasságunk és a bőrszínünk is genetikai örökség. A haj pigmentációja is ezek közé tartozik: ha a szüleid korán kezdtek el őszülni, akkor nagy valószínűséggel Te is viszonylag korán fogsz találkozni az ősz hajszálakkal.
Az etnikai hovatartozás is sokat számít az őszülés folyamatában, vannak etnikai csoportok, akik később kezdenek őszülni, míg az ázsiai vagy európai népcsoportok már a 20-as éveikben is számíthatnak ősz hajszálak megjelenésére.
Az öregedés miatt az őszülés és a haj növekedésének lassulása természetes folyamat tehát, azonban a genetikai faktorok is nagy szerepet játszanak abban, hogy mikor kell hajfestéket ragadnunk. Bár a genetikánkon nem tudunk változtatni, vannak olyan életmódbeli tényezők, amik szintén gyorsíthatják az őszülést, és viszonylag nagy ráhatással vagyunk rájuk.
Stressz és ősz haj: az állandó feszültség nagyban befolyásolja a haj állapotát
Legyen szó munkahelyi vagy otthoni stresszről, a krónikus feszültség megzavarhatja a testi folyamatokat, így az egészséges hajnövekedést is. A túlzott stressz bizonyítottan hajhulláshoz vezethet, azonban a stressz és az őszülés kapcsolatának tekintetében nincs elég bizonyíték az összefüggés megállapítására.
Egy egereken végzett vizsgálat feltárta, hogy a stressz növelheti az adrenalin és kortizol szintjét a szervezetben, valamint felgyorsíthatja a melanocita sejtek kimerülését, így végeredményben őszüléshez vezethet. A kutatók arra jutottak, hogy a szimpatikus idegrendszer kulcsszerepet játszhat a stressz által kiváltott őszülésben, azonban több kutatásra van szükség a stressz és az őszülés közötti kapcsolat jobb megértéséhez.
De mi a helyzet az oxidatív stresszel? Az oxidatív stressz jelentős szerepet játszik az öregedésben, valamint a haj idő előtti őszülésében is. A szervezet a melanin termelése során szabad gyököket is felszabadíthat, ami oxidatív stressz alá helyezheti a melanocitákat.
Azonban a káros oxidatív stressz fő oka nem a szervezetben, hanem a külső környezeti hatásokban keresendő. Az UV-sugárzás például károsíthatja a hajat és a pigmentáció halványulásához vezethet. Hogyan? A hajban lévő pigmentek segítenek megvédeni a hajat alkotó fehérjéket a napfény által okozott károsodástól, azonban fényvédelem nélküli napozás, vagyis a külső oxidatív stressz káros hatással van a hajra.
Lehet az ősz haj oka a dohányzás?
Mindannyian tudjuk, hogy a dohányzás mennyi káros hatással jár, azonban kevesen vannak tisztában azzal, hogy felgyorsíthatja az őszülés folyamatát is.
A cigarettából származó, káros nikotin oxidatív stressz kiváltása által károsíthatja a melanocitákat, vagyis a pigmentek termeléséért felelős sejteket, ezzel befolyásolva a melanintermelést, valamint a haj elszíneződését okozva. Egy 207 ember bevonásával készült tanulmány megállapította, hogy a dohányosoknak 2,5-szer nagyobb esélye van az idő előtti őszülésre.
Tápanyaghiány és őszülés: van összefüggés?
A megfelelő étrend elengedhetetlen a haj egészségéhez és szépségéhez, így nem meglepő, hogy bizonyos tápanyagok hiánya hajhullást eredményezhet.
Kevesen tudják azonban, hogy a rossz táplálkozás a haj színének megváltozását is okozhatja. Az olyan tápanyagok, mint a vas, a biotin, a B12-vitamin vagy a folsav nélkülözhetetlenek a haj megfelelő pigmentációjához. Több tanulmány is rávilágított a biotinhiány és az őszülés összefüggéseire.
Betegségek és őszülés
Bár az ősz hajat az öregedéssel társítjuk, és gyakran ennek a folyamatnak a következménye, nem minden esetben az öregedés a magyarázat. Az idő előtti őszülés gyakran mögöttes egészségügyi problémát jelez, így érdemes szakértői segítséget kérned, ha ezt tapasztalod.
Az olyan egészségügyi állapotok, mint a vitiligo és az autoimmun jellegű alopecia areata, azaz foltos hajhullás kiváló példák erre. Míg a vitiligo a melanociták elpusztításával váltja ki a haj kifehéredését, addig foltos hajhullás során az immunrendszer támadja meg a szőrtüszőket, ezzel hajhullást okozva. Bár a foltos hajhullás kezelésére léteznek módszerek, az újonnan kinövő hajszálak gyakran fehérek, nem pigmentáltak.
A pajzsmirigy betegségei is befolyásolhatják a haj színét, idő előtti őszülést eredményezhetnek. A pajzsmirigy alulműködése vagy túlműködése a melanintermelés csökkenését okozhatja, amely végeredményben ősz hajszálakat idézhet elő. A pajzsmirigy zavarai ráadásul erőteljes hajhullást is kiválthatnak.
Ősz haj megelőzés: mit tehetsz az ősz hajszálak ellen?
Bár az őszülés folyamatát nem akadályozhatod meg, tehetsz lépéseket az ellen, hogy idejekorán megjelenjenek az ősz hajszálak.
Mit tehetsz az őszülés lassítása érdekében?
- A tápanyaghiány kezelése: Ha a haj egészségéhez szükséges tápanyagok, például a biotin vagy a B12-vitamin szintje alacsony, akkor ezek pótlása segíthet a haj egészségének javításában.
- A dohányzásról való lemondás: A nitoinfogyasztás megszüntetése segíthet az őszülés lassításában, valamint megelőzheti a hajhullást és bizonyos egészségügyi problémákat is.
- Stresszkezelés: A magas stressz-szint kezelése csökkentheti az idő előtti őszülés esélyét.
- Hormonális problémák kezelése: Ha a pajzsmirigy betegségei okozzák az idő előtti őszülést, akkor a hormonkezelés segíthet annak megállításában.
Mit tehetsz az ősz haj ellen?
A kiegyensúlyozott táplálkozás és az egészséges életmód kulcsfontosságúak a haj egészségének és szépségének megőrzésében. Ha mégis ősz hajszálakkal találkozol, természetesen dönthetsz a hajfestés mellett is, de kihasználhatod az ősz haj természetes vonzerejét is, amennyiben Neked tetszik a megjelenése.
Ha hajad 100%-os egészségére és szépségére törekszel, akkor vágj bele a Denza lézeres hajkezelésbe, amely nemcsak a hajhullás csökkentésére alkalmas, hanem a haj és a fejbőr öregedési folyamatainak lassítására is. A páratlan kezeléssorozat segít hajad egészségének visszaállításában, ráadásul stimulálja a fejbőrben található őssejteket, így a melanocita sejteket is, így segíthet a hajszálak pigmentációjának visszanyerésében.