Blog

Minden infó a biotinról, amit tudnod kell: egészségügyi előnyei és mellékhatásai

Biztosan hallottál már a biotinról, amely a manapság népszerű hajvitaminok egyik legfőbb alkotóeleme. A biotin, azaz B7-vitamin olyan létfontosságú mikrotápanyag, ami elengedhetetlen az energiatermelésben, valamint hozzájárul az idegrendszer egészségéhez és más testi funkciók megfelelő működéséhez. Bár megtalálható számos élelmiszerben is, sokan szedik táplálékkiegészítő formájában, hiszen a biotin az egyik legismertebb hatóanyag a haj és a körmök erősítésében, valamint a hajhullás elleni küzdelemben.

De vajon tényleg annyira hatékony a hajnövesztésben, mint amilyennek azt mondják?
Milyen szerepe van a testünkben és milyen hátrányokkal járhat a szedése? Cikkünkben most megtalálható minden infó a biotinról, így választ kaphatsz ezekre a kérdésekre!
Selected Image

Mi az a biotin?

A biotin olyan nélkülözhetetlen, esszenciális tápanyag, amelyből a szervezet nem tud elegendő mennyiséget előállítani, azonban megfelelő működéséhez szükséges. Ezért a biotint az élelmiszerekből kell bevinnünk, illetve táplálék-kiegészítők is segítségünkre lehetnek a vitaminbevitelben. Szerencsére a biotin számos élelmiszerben megtalálható, így a megfelelő mennyiség elfogyasztása viszonylag könnyű feladat.

A biotin szervezetre gyakorolt hatásai

A biotin nagy szerepet játszik a szervezet anyagcsere-folyamataiban, segíti a makrotápanyagok energiává alakulását, így az energiatermelő folyamatokat is. Emellett hatással van a sejtkommunikációra is, de a génaktivitásban is szerepe van. Bizonyos kutatások szerint a biotin javíthatja a perifériás neuropátia tüneteit, valamint segíthet cukorbetegek esetében a vércukorszint szabályozásában.
Fontos, hogy bár a biotin használata általában teljesen biztonságos, ez a vitamin megzavarhatja bizonyos laboratóriumi vizsgálatok eredményét, így érdemes mindig szakértővel konzultálni a szedése kapcsán.

A biotinhiány tünetei

Mivel a biotint könnyedén bevihetjük étkezés során, így viszonylag ritkán tapasztalható biotinhiány, azonban nem lehetetlen. Vannak bizonyos tünetek, amelyekre érdemes odafigyelni, hiszen ha ezek valamelyikét tapasztalod, akkor biotinhiányod lehet. A biotin mennyiségének növelése ételekkel vagy táplálék-kiegészítőkkel létfontosságú a biotinhiány kezelésében, ehhez azonban orvosi diagnózis és kezelési terv szükséges.

A biotinhiány tünetei a következők:

  • Hajritkulás és hajhullás
  • Törékeny körmök
  • Vörös, hámló kiütések a szem, az orr és a száj körül
  • Az arc szokatlan zsírosodása
  • Bőrfertőzések jelenléte
  • Kötőhártya-gyulladás
  • Neurológiai problémák, például depresszió, rendkívüli fáradtság vagy hallucinációk
  • Csökkent izomtónus vagy lassúság
  • Izomfejlődési zavarok csecsemők esetében
  • Görcsös rohamok

Bizonyos egészségi állapotok és betegségek növelik a biotinhiány kialakulásának kockázatát:

  • Biotinidáz-hiány: ritka anyagcsere-rendellenesség
  • Krónikus alkoholfogyasztás, alkoholizmus
  • Bariátriai sebészet, testsúlycsökkenő műtétek
  • Anorexia vagy korlátozó diéták
  • Gyulladásos bélbetegségek (például colitis ulcerosa, azaz fekélyes vastagbélgyulladás vagy Crohn-betegség)
  • Cöliákia
  • Nyers tojásfehérje rendszeres fogyasztása: a tojásfehérjében található avidin megakadályozza a biotin megfelelő felszívódását
  • Parenterális táplálás esetén: ha az intravénásan adott tápanyagok nem tartalmaznak biotint
  • Antikonvulzív szerek szedése (epilepszia vagy görcsroham elleni gyógyszerek)
  • Antibiotikum-használat: megzavarhatja a bélbaktériumokat és a felszívódást
  • Dohányzás: a tápanyagok gyorsabb lebomlását okozza a szervezetben, ami biotinhányt eredményezhet

A biotin tartalmú táplálék-kiegészítők szedésének előnyei

A legtöbben a haj, a bőr és a körmök egészségének fokozására alkalmaznak biotin tartalmú táplálék-kiegészítőket, de mi az igazság a biotin körüli felhajtással kapcsolatban?
A biotint gyakran a hajhullás kezelésére javasolják, bizonyos cégek azt állítják, hogy a biotin tartalmú készítmények erősebbé és dúsabbá teszik a hajat. Ez azonban nem teljesen igaz, hiszen a biotin tartalmú termékek csak akkor támogatják a haj növekedését, ha az aktuális hajhullás hátterében biotinhiány áll.
Ezzel szemben a biotin támogathatja a körmök erősségét, azonban az ezzel kapcsolatos kutatási eredmények korlátozottak, további vizsgálatokra lenne szükség a témában.

Mik lehetnek a biotin szedés mellékhatásai?

A biotint jól tolerálja a szervezet, nagy dózisban történő szedése sem jár számottevő mellékhatásokkal. Azonban fontos, hogy a labordiagnosztika vizsgálatok során befolyásolhatja a kapott eredményeket, így téves diagnózist is okozhat. A biotin szedésének felfüggesztése javasolt labordiagnosztikai vizsgálatok elvégzése előtt.

Milyen esetekben befolyásolhatja a laborvizsgálatok eredményeit a biotin?

  • A pajzsmirigyhormonok szintjének vizsgálata: a biotin szedése a pajzsmirigy-túlműködés, valamint a Graves-kór félrediagnosztizálását okozhatja
  • A D-vitamin szintjének vizsgálata
  • A reproduktív hormonok vizsgálata
  • Kardiológiai vizsgálatok (szív-és érrendszeri betegségek vizsgálata)
  • Immunszuppresszív gyógyszerek tesztelése

Mennyi biotinra van szükséged és hogyan viheted be?

A biotin nagy dózisban sem okoz káros mellékhatásokat, azonban nem érdemes többet szedned belőle, mint amennyire szükséged van. Felnőttek számára 30 mikrogramm (mcg) biotin az ajánlott napi fogyasztási mennyiség, amit élelmiszerekből is fedezhetsz. A marhamáj, a főtt tojás, a sertéshús, a napraforgómag, az édesburgonya és a mandula mind biotinban gazdag élelmiszerek, így akár ezek fogyasztása is elegendő lehet a biotin szükségleted fedezésére.
Számtalan biotin tartalmú táplálék-kiegészítőt is kaphatsz a boltokban és online is, azonban érdemes a vitaminszintek ellenőrzése, mielőtt belevágsz a táplálék-kiegészítők szedésébe.

Mit tehetsz hajad egészsége érdekében?

A biotin szedése hatékony a hajhullás kezelésére abban az esetben, ha biotinhiánnyal küzdesz, azonban más esetekben nem érdemes csodát várnod tőle. Szerencsére ma már számtalan professzionális hajápolási lehetőség létezik, így nem kell lemondanod a szép és egészséges hajról.
A Denza lézeres hajkezelési protokoll során nem csak személyre szabott táplálék-kiegészítő javaslatot kapsz, hiszen a lézeres kezelések sejtszinten fejtik ki hatásukat, a szervezet regenerációs folyamatain keresztül váltják ki a hajnövekedést. Az egészséges és csodálatos haj titka a komplex kezelési protokollban, egyéni igényeid figyelembe vételében rejlik.
2025. 01. 08. — 14:42
DENZA
hajápolás
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet