Blog

Mi az az alopecia? A hajhullás tünetei és okai összefoglalva

A hajhullás, vagy más néven alopecia a fejbőr mellett akár az egész testet is érintő jelenség lehet. Bizonyos esetekben csupán átmeneti problémáról van szó, azonban előfordulhat, hogy örökletes tényezők miatt csak akkor javul a hajhullás állapota, ha speciális kezeléshez folyamodsz. Emellett hormonális folyamatok, egészségügyi problémák és az öregedés is nagyban befolyásolhatják a haj egészségét. A hajhullás problémájában nők és férfiak is érintettek lehetnek, azonban férfiaknál gyakoribb az alopecia megjelenése. A köznyelvben kopaszságnak hívott jelenség az erőteljes hajhullás következménye, amelynek hátterében genetikai tényezők állnak, de az öregedés folyamata is közrejátszik ennek kialakulásában.

Sokan frizurájukkal vagy fejfedőkkel próbálják takarni a hajvesztés jelenségét, illetve más, alternatív kezelési módszerekhez is fordulhatnak. A haj egészségének eredményes visszaállításához azonban professzionális segítségre van szükség: mielőtt belevágsz valamilyen kezelésbe, konzultálj szakemberrel!
Selected Image

Az alopecia tünetei és formái

A hajhullás sokféleképpen jelentkezhet, attól függően, hogy mi áll a jelenség hátterében. Hirtelen jelentkező vagy fokozatos hajhullással is találkozhatsz, amelyek a fejbőrt és a test többi területét is érinthetik.

  • A haj fokozatos elvékonyodása a fejtetőn, azaz férfias típusú hajhullás (androgén alopecia): Ez a hajhullás leggyakoribb típusa, amely gyakran az életkor előrehaladtával jelentkezik, jellegzetes mintázatot követve. Férfiaknál a haj a homlokon lévő hajvonalnál kezd el visszahúzódni, míg nők esetében általában kiszélesedik a középső választék.
  • Körülhatárolt kopasz foltok, vagyis foltos hajhullás: Ebben az esetben körkörös vagy jól körülhatárolt foltokban hullhat ki a haj a test több területén: a fejtetőn is jelentkezhet, de emellett például a szakáll vagy a szemöldök is érintett lehet. Akár viszketés, irritáció is jelentkezhet.
  • Hirtelen jelentkező, diffúz hajhullás, más néven telogén effluvium: Az egész fejbőrt érintő, hirtelen jelentkező hajhullás hátterében fizikai vagy érzelmi stressz áll. Fésülés vagy hajmosás során akár maréknyi haj is a kezünkben maradhat. Az ilyen típusú hajhullás általában átmeneti és általános hajritkulást okoz.
  • Teljes testen jelentkező hajvesztés: Bizonyos egészségügyi állapotok és orvosi kezelések, például a kemoterápia hajhullást okozhat az egész testen. A haj és a szőrzet általában visszanő a felépülés után.
  • A fejbőrt érintő betegségek: Bőrpír, duzzanat, viszketés vagy pikkelyes hámlás is kísérhetik a fejbőr betegségeit. Ezekben az esetekben azonnali orvosi segítségre van szükség, hiszen nemcsak zavaró irritációt, hanem erőteljes hajhullást is eredményezhetnek.

A hajhullás hátterében húzódó kiváltó okok

A hajhullás bizonyos fokig normális, ami a hajnövekedés ciklikusságából adódik. Az emberek egészséges hajhullás esetén általában napi 50-100 hajszálat veszítenek. Ez nem észrevehető, mivel ezzel egyidejűleg új hajszálak is növekednek. Erőteljes, normálistól eltérő hajhullás esetében azonban észlelhető a haj megritkulása.

A hajhullás számos tényezőre vezethető vissza, amelyek közül akár több is jelen lehet egyidőben.

  • Örökletes tényezők: A férfias típusú hajhullás az arra genetikailag hajlamosak esetében alakul ki, az idő múlásával, az öregedéssel párhuzamosan pedig romlik az állapota. Fokozatosan alakul ki, így a jellegzetes mintázatból már korai szakaszban is felismerhető. Férfiaknál elsőként az elülső hajvonal visszahúzódásával jár, még nőknél diffúz hajhullásként jelentkezik, amit a középső választék kiszélesedése és a hajkorona megritkulása jeleznek.
  • Hormonális változások és bizonyos egészségügyi állapotok: Számos egészségügyi probléma vagy változás okozhat tartós vagy átmeneti hajhullást, beleértve a terhesség, szülés, menopauza és pajzsmirigy-problémák miatti hormonális változásokat. A foltos hajhullás hátterében autoimmun betegségek állnak, míg a fejbőrt érintő bőrbetegségek okozta kellemetlenségek kényszeres hajtépkedést, trichotillomániát eredményezhetnek.
  • Gyógyszeres kezelés: A hajhullás bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet, például rák, krónikus ízületi gyulladás, depresszió, szívproblémák, köszvény, illetve magas vérnyomás kezelésére alkalmazott gyógyszerek esetében.
  • Sugárterápia: A sugárkezelés nem minden esetben jár hajhullással, hiszen a kezelt terület hajtüszőit érinti. Bizonyos esetekben azonban a sugárkezelés hatására is kihullhatnak a hajszálak.
  • Krónikus stressz vagy sokkot kiváltó esemény: Sok ember erőteljes hajritkulást tapasztal néhány hónappal fizikai vagy érzelmi sokk megélése után. Ez az állapot általában átmeneti, azonban ez nem jelenti azt, hogy nem szükséges kezelni, hiszen a sokáig elhúzódó hajhullás a haj megritkulását eredményezheti.
  • Nem megfelelő hajápolás és károsító hajviselet: A haj állandó formázása, a nem megfelelő kezelések vagy termékek alkalmazása, valamint a károsító, szoros hajviseletek, például a szoros copfok hajritkulást eredményezhetnek. Ezt magyarul húzás-alopeciának nevezhetnénk, hiszen a hajszálak állandó feszülése, húzása azok végleges kihullásával is járhat, ezzel kopasz területeket okozva.

Rizikófaktorok alopecia esetében: mely tényezők növelik a hajhullás kockázatát?

  • Családi halmozódás: ha előfordult már a családban hajhullás
  • Életkor: a haj is öregszik, így az életkor előrehaladtával nő a hajhullás esélye is
  • Jelentős vagy hirtelen történő fogyás
  • Bizonyos egészségügyi állapotok: némely betegség, például a cukorbetegség vagy a lupusz növelik a hajhullás kockázatát
  • Feszültség, stressz: a hirtelen jelentkező vagy hosszú ideje fennálló stressz szintén kockázati tényezőnek számít
  • Rossz táplálkozás: a nem megfelelő tápanyagbevitel is eredményezhet hajhullást

Mit tehetsz a hajhullás megelőzésének érdekében?

Bár a genetikai eredetű, férfias típusú hajhullás (androgén alopecia) nem megelőzhető, tehetsz pár dolgot annak érdekében, hogy más hajhullás típusokat elkerülj, hajad pedig egészségesebb lehessen.

  • Gyengéd hajápolás: Mindig használj kifésülést segítő termékeket nedves hajon, kerüld a haj húzását, rángatását. Kerüld a forrólevegős hajformázást, amennyire lehet, illetve alkalmazz hővédőt, ha mégis szükséged lenne rájuk. Érdemes a szoros hajviseletek mellőzése is, hagyd hajadat minél többször természetes állapotában, kibontva.
  • Fényvédelem: Nemcsak a bőrnek, hanem a hajnak is szüksége van napfény elleni védelemre, különösen a nyári időszakban.
  • Tájékozódás gyógyszerek és orvosi kezelések tekintetében: Tájékozódj, hogy szedett gyógyszereid okozhatnak-e hajhullást, ér kérj tanácsot orvosodtól. Bár bizonyos kezelések során, például kemoterápia következtében a hajhullás elkerülhetetlen, tehetsz lépéseket hajad megóvására.
  • Dohányzásról való leszokás: A dohányzás hozzájárulhat a hajhullás kialakulásához, illetve a hajproblémák súlyosbodásához.
  • Denza lézeres hajkezelés: A Denza lézeres hajkezelés segít a haj öregedési folyamatainak lassításában, így akár a hajhullás megelőzésére is alkalmazható. Azonban a hajhullás megjelenése után is képes visszaállítani a haj egészségét. A komplex kezelési protokoll során a hajhullás okainak figyelembe vételével alakítjuk ki a személyre szabott kezelési tervet. A modern lézeres kezelések sejt szinten fejtik ki hatásukat, kellemetlenségek nélküli megoldást jelentenek szinte bármilyen hajhullás típus kezelésében.
2024. 11. 29. — 11:04
DENZA
hajhulláshajvesztés
Kapcsolat

Kérj időpontot most ingyenes konzultációra

Kezdd meg az utazást a csodálatos hajkorona felé! Az ország több pontján is várunk, így a Számodra legkényelmesebben megközelíthető helyszínen veheti kezdetét az átalakulásod.

A Denza kezeléscsomag ára most 490.000 Ft!

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet