Blog

Kemoterápia, hajhullás és hajnövekedés a rák utáni gyógyulás során

A rákkezelések bár szükségesek a teljes gyógyulás érdekében, sokszor kellemetlenségekkel is járhatnak. Elmondható tehát, hogy a kemoterápia, a hormonterápia és a sugárkezelés elengedhetetlenek a betegséggel való küzdelem során, azonban életminőséget befolyásoló mellékhatásokkal járhatnak. Ebben az állapotban egyértelműen a gyógyulás a legfontosabb, azonban érdemes az rákkezelések esetleges mellékhatásainak vizsgálata is, hiszen így könnyebb felkészülni azokra.
Selected Image

A hajhullás a rákkezelés egyik legfélelmetesebb mellékhatása

A legtöbb rákkezelés sajnos erőteljes hajhulláshoz, hajritkuláshoz vezet, éppen ezért az egyik legfélelmetesebb mellékhatás a gyógyulás folyamata során, ami minden rákos embert félelemmel tölt el. A félelmek leküzdése érdekében fontos lelkileg is felkészülni a folyamatra, hiszen a betegség tudata mellett a haj elvesztése is lelki problémákat okozhat. Hogyan és miért fordul elő hajhullás a rák különböző kezeléseinek eredményeként? Ebben a cikkben választ kaphatsz erre a kérdésre.

Hogyan okoz a kemoterápia hajhullást?

Az egyik leggyakrabban alkalmazott módszer a rákos megbetegedések gyógyítására a kemoterápia, a rákkezelés egy olyan fajtája, amely a rákos sejtekre hatva károsítja azokat és meggátolja a szaporodásukat. Bár a kemoterápia kiemelkedően hatékony a rák kezelésében, az egészséges sejtekre is hatással van: a vérsejtek termelésének csökkenése által úgynevezett kemoterápia által kiváltott hajhullás fordulhat elő, amely a kezelésen átesett emberek 65%-át érinti.

A hajtüszőben a hajképzésért a keratinocita és a melanocita őssejtek felelősek, a kemoterápiás gyógyszerek hajtüszőre gyakorolt hatása miatt így nemcsak hajhullással, hanem a hajnövekedés lassulásával is számolni kell a kezelés során. Elmondható, hogy a hajhullás azért következik be, mert a kemoterápia nemcsak a rákos sejteket, hanem a test összes sejtjét érinti. Azonban a normál sejtek – beleértve a szőrtüsző sejtjeit is – a kemoterápia végeztével meggyógyulnak, így a hajvesztés csupán átmeneti mellékhatás.

Hajnövekedés kemoterápia után

A kemoterápiás kezelések után 2-4 héttel kezd el jelentkezni a hajhullás, aminek súlyossága egyénfüggő lehet, de akár teljes kopaszsághoz is vezethet, vagy az egész testre is kiterjedhet. A fejbőr is érzékenyebb lehet ebben az időszakban. A kezelés után hetekbe is telhet, mire a hajhagymák regenerálódnak és a hajnövekedés újrakezdődik. Az új hajszálak állaga és színe eltérhet a korábbiaktól, előfordulhat, hogy a hajszálak nem pigmentáltak először, hiszen a pigment-termelésért felelős sejteknek több időre van szükségük a gyógyuláshoz. Ez az állapot általában átmeneti, mivel a szervezet természetes módon felépül, így a hajszálak is egészségessé és pigmentálttá válnak.

Hormonterápia és hajhullás

Hormonterápiát nem minden rákos megbetegedés kezelésére alkalmaznak, de például az emlőrák gyógyításában esetenként szükséges kezelés. A hormonterápia a hormonokra érzékeny daganatok kezelésére szolgál, leggyakoribb formái úgy fejtik ki hatásukat, hogy blokkolják a hormonok kötődését a rákos sejtek receptoraihoz, vagy csökkentik a szervezetben a rákos betegséget tápláló hormonok termelését. A mellrákkal kapcsolatos hormonterápiát például gyakran műtét után alkalmazzák, hogy csökkentsék a rák visszatérésének kockázatát, de műtét előtti kezelésként a daganat csökkentésére is alkalmas.

Hormonterápia okozta hormonális hajhullás

A hormonterápiás kezelés nem befolyásolja közvetlenül a sejtek szaporodását a hajtüszőkben, azonban hatással van az egészséges hajnövekedést elősegítő hormonokra, leginkább az ösztrogénre. A hormonterápiában részesülő betegek körülbelül 25%-a tapasztal hajhullást vagy hajritkulást, amely a hormonterápia befejeztével megszűnik, a szervezet hormonális egyensúlyának helyreállta után pedig folytatódik az egészséges hajnövekedés.

A sugárterápia is okozhat hajhullást

A sugárterápia a gyorsan növekvő sejtekre van hatással: amikor a sugárzás károsítja a rákos sejtek DNS-ét, azok nem tudnak tovább növekedni és osztódni. Mivel a hajtüsző sejtjei is gyorsan osztódnak, ezért ezekre is hatással lehet a kezelés során alkalmazott sugárzás, azonban a kemoterápiával ellentétben a sugárkezelés koncentráltabb, így alkalmazási területtől függően tapasztalható a hajvesztés. A különböző típusú és dózisú sugárzás eltérő hatással lehet a hajra, azonban általában a kezelések végeztével elkezdenek visszanőni a hajszálak.

A Denza lézeres hajkezelés hatása a hajhagymákra

A rákkezelést követően, teljes gyógyulás után érdemes lehet valamilyen hajnövekedést segítő módszerhez folyamodnunk, hiszen így könnyebben lezárható lelkileg is a betegség és a gyógyulás folyamata. A Denza lézeres hajkezelés gyorsítja a sejtek regenerációját a hajhagymákban, így sugárterápia vagy kemoterápia után pozitív hatással van a haj egészségére. A lézerenergia stimulálja a fejbőrben található őssejteket, így serkenti a hajnövekedést, segít a rák utáni lelki gyógyulásban.

Hogyan tudhatod meg, hogy alkalmas vagy-e Denza hajkezelésre?

Személyes konzultációnk során hajgyógyászunkkal átbeszélitek a részleteket, így ha már legalább 6 hónapja befejezted a rákkezelést, és szakértőnk is alkalmasnak ítél a Denza hajkezelésre, akkor el is kezdheted hajad visszanyerésének folyamatát. A komplex Denza hajkezelési protokoll lehetőséget ad többféle vizsgálat elvégzésére is annak érdekében, hogy felmérjük egészségi állapotodat, és magabiztosan kezdhess bele a megújulásba, így a lelki gyógyulásba is.
2024. 09. 20. — 15:19
DENZA
hajhulláshajvesztés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet