Blog

Hormonális hajhullás férfiaknál: okozhat-e hajhullást a tesztoszteron?

Ha a tükörbe nézve észrevetted, hogy hajvonalad visszahúzódott, hajad pedig megritkult, biztosan felmerült benned a kérdés: mi okozza ezt és mit tehetek ellene?

Lehetséges, hogy a hormonok a hibásak a jelenségért. Bár számos tényező befolyásolhatja a haj növekedését és a hajhullást, a genetika és a férfi nemi hormonok, például a tesztoszteron kulcsszerepet játszanak az úgynevezett androgén alopecia, azaz férfias típusú hajhullás kialakulásában.

Ebben a cikkben megvizsgáljuk a hajhullás és a férfi nemi hormonok kapcsolatát, valamint számba vesszük a hajhullás megelőzésének módjait is.
Selected Image

A haj növekedési ciklusa és a hajhullás kialakulása

Valószínűleg eddig nem sokat gondolkoztál azon, hogy hogyan növekszik a hajad, azonban ez a folyamat nagyon különleges és összetett.

A hajnövekedés 3 szakaszból áll:

  • Az anagén (növekedési) szakasz az a fázis, amikor új hajszálak képződnek a szőrtüszőkben, folyamatos növekedés jellemzi a hajszálakat. Ez a folyamat 3-6 évig is eltarthat.
  • A katagén (átmeneti) fázis az aktív növekedés végét jelzi, ez a legrövidebb, pár hétig tartó szakasz, amikor a hajszálak megpihennek, felkészülnek a kilökődésre.
  • A nyugalmi időszak (telogén fázis) során a szőrtüszők alvóvá válnak. A testen lévő szőrszálak akár 15%-a is nyugalmi fázisban lehet, beleértve az arcszőrzetet, a karon lévő szőrszálakat, és még a mellkasszőrzetet is. A nyugalmi a szakasz több hónapig is eltarthat, és a hajszálak kihullásával záródik. Egészséges hajnövekedés esetén a kihullott hajszál helyére új hajszál nő, hiszen a nyugalmi szakaszt újból növekedési fázis követi.

A hajnövekedés ciklikusságából adódóan a hajhullás bizonyos mértékig természetes jelenség, egy nap akár 100 hajszálat is elveszíthetünk, azonban helyükre új hajszálak nőnek. Az egészségestől eltérő, nagymértékű hajhullás azonban gondot okozhat, akár a haj megritkulásával, kopaszodással is járhat.
A hajmennyiség csökkenésének folyamata azonban nem feltétlenül jár látványos hajhullással: sokan arról számolnak be, hogy hónapok vagy akár évek szükségesek ahhoz, hogy hajvonaluk kétoldalt felszökjön a halántékuk fellett, egyre zavaróbb mértéket öltve. Emellett a haj megritkulása, a fejbőr láthatóvá válása is egyre hangsúlyosabbá válik a lassú folyamat során. Ez kezdetben főként vizes hajnál észlelhető, eleinte különböző frizurákkal vagy vágási technikákkal még jól leplezhető, azonban a folyamat előre haladásával egyre nehezebben rejthető el a fejbőr a megritkult haj alatt.

Tesztoszteron és hajhullás: minden, amit a hormonális hajhullásról tudnod kell

A genetika nagy hatással van a hormonális hajhullásra, hiszen befolyásolja a hajhagymák dihidrotesztoszteronra (DHT) való érzékenységét. A DHT a tesztoszteron egyik formája, az egyik legerősebb androgén hormon a szervezetben. A tesztoszterontermelés melléktermékeként a tesztoszteron kis mennyiségben DHT-vé alakul az 5-alfa-reduktáz enzim segítségével. Miért fontos ez?
Miért fontos a dihidrotesztoszteron? Fiatal férfiak esetében a szervezetnek DHT-ra van szüksége ahhoz, hogy a nemi szervek és a prosztata egészségesen fejlődjön, valamint másodlagos nemi jellegekre, például a testszőrzetre is nagy hatással van.
Felnőttként a DHT-nak már nincs jelentős szerepe, ráadásul a hajhullás problémájához is nagymértékben hozzájárul, tanulmányok is bizonyították, hogy a kopaszodó fejbőrben több DHT található.
Hogyan okoz hajhullást a fejbőrben található DHT? A DHT a fejbőr receptoraihoz kapcsolódhat, és szűkítheti a hajhagymákhoz futó mikroereket, amelyek a hajhagymák vérellátásáért, ezáltal oxigén- és tápanyagellátáséért felelősek. A hajhagymák alkalmazkodnak a csökkent vérellátáshoz, és fokozatosan zsugorodni kezdenek, ami egyre kevesebb hajat és kisebb átmérőjű hajszálakat eredményez, egészen addig, amíg a hajhagymák már nem tudnak hajat termelni. Ezt a folyamatot follikuláris miniatürizálódásnak nevezik.
A dihidrotesztoszteron hajra gyakorolt hatása nagyban függ attól, hogy a hajhagymák mennyire érzékenyek a DHT hatására. Ez pedig szimplán a genetikán múlik: a DHT-ra érzékenyek esetében férfias típusú hajhullás, kopaszodás tapasztalható.

A magas tesztoszteron szint okozza a kopaszodást?

Általános tévhit, hogy közvetlen összefüggés van a tesztoszteron és a kopaszodás között, azonban a magas tesztoszteronszint önmagában még nem feltétlen okoz férfias típusú kopaszodást.
Egy 2017-es tanulmány eredményei szerint a férfias típusú kopaszodás az androgén hormonok iránti érzékenységgel van leginkább összefüggésben, nem pedig a hormonszintekkel. A kopaszodás tehát nem az alacsony vagy a magas tesztoszteron szint jele, hanem inkább a hajhagymák DHT-ra való érzékenységét jelzik.
Azonban ha valaki kiemelkedően magas tesztoszteron szinttel rendelkezik, illetve mesterséges hormonterápiában vagy szteroidterápiában részesül, a kevésbé érzékeny androgén receptorok terhelést kapnak, ami szintén kiválthatja a kopaszodást eredményező folyamatokat.
Az alacsony tesztoszteron szint viszont gyakoribb jelenség, amely számos egészségi problémát eredményezhet, azonban nincs összefüggés az alacsony tesztoszteron és a hajhullás között. Az alacsony hormonszint kezelésére szolgáló tesztoszteronpótló terápiák ezzel szemben nagy eséllyel eredményeznek hajhullást.

Mit tehetsz a férfias típusú hajhullás ellen?

A férfias típusú hajhullás genetikai jellege miatt, ha nem foglalkozol hajad egészségével, biztos lehetsz benne, hogy megtapasztalod a férfias típusú kopaszodást életed valamely pontján.

Tudtad? A férfiak 25-30%-a 30 éves korára már bizonyos mértékben látható hajhullást tapasztal, míg a 40 éves férfiak felénél már tapasztalható a fokozatos hajvesztés jelensége. 50 éves korukra pedig csaknem 50%-uk veszíti el hajtömeg jelentős részét. 65 év felett már a férfiak több, mint 80%-át érinti a férfias típusú hajhullás.
Ennek tudatában elengedhetetlen, hogy professzionális hajkezelést vegyél igénybe, hiszen másképp hajad állapota csak romlani fog az idő múlásával.
A Denza lézeres hajkezeléssel az enyhe vagy közepes mértékű androgén típusú hajhullás és kopaszodás esetén lassítható, de akár vissza is fordítható. A kulcstényező az idő: minél előbb kezdődnek meg a kezelések, annál nagyobb eséllyel nyerheted vissza hajad egészségét.

Hogyan működik a Denza lézeres hajkezelés?

Genetikai hajvesztés esetében nem szabad késlekedned, hiszen tulajdonképpen versenyt futsz az idővel a hajadért, így érdemes minél előbb professzionális segítséget kérned.
A Denza lézeres hajkezelés jó választás, ha androgén alopeciával küzdesz. A komplex kezelési protokoll lézeres kezelések és otthoni hajápolási termékek biztosítása mellett lehetőséget nyújt bármilyen szakorvosi kivizsgálásra is. A Denza szekértői alapos vizsgálatok után alakítják ki a személyre szabott kezelési tervedet.
A lézeres kezelések első lépése a miniatürizálódott hajszálak miatti faggyúlerakódás letisztítása, amelyet a stimulációs fázisok követnek. A lézer energiája nemcsak a vérkeringést optimalizálja, hanem fokozza a sejtosztódást is. A Denza lézeres hajkezelés növekedési fázisba hozza az inaktív hajhagymákat is, így a kopasz területek is eltűnhetnek a kezelés hatására. Szinte fájdalommentes, természetes hatással járó megoldás, amellyel megváltoztathatod az életedet.
Érdekel a lézertechnológia hajra gyakorolt hatása? Akkor olvasd el ezt a cikket is!
2025. 02. 18. — 12:30
DENZA
hajhulláshajvesztés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet