Blog

Hogyan okozhat hajvesztést a vashiány?

Mindannyian tudjuk, hogy az étrendünk nagyban befolyásolja az egészségünket, azonban a kiegyensúlyozott étrend és a megfelelő tápanyagbevitel nemcsak a szerveink normális működését segít fenntartani, hanem a hajunk egészségében is nagy szerepet játszik.
Selected Image

A tápanyaghiány szervezetre gyakorolt hatása

A jelentős tápanyaghiány számtalan negatív hatással járhat a testünk tekintetében, ami néhány esetben nagymértékű hajhullást is eredményezhet. Ennek oka, hogy háttérben meghúzódó betegség esetén a szervezet a létfontosságú szervek – például a szív és a tüdő – ellátására összpontosít, míg az olyan nem létfontosságú funkciók, mint a hajnövekedés, minimális vér- és tápanyagellátást kapnak csupán.
A hajciklusban ilyen módon bekövetkezett zavar akár jelentős hajvesztést is eredményezhet, amely diffúz, az egész fejbőrt érintő hajhullásban nyilvánulhat meg, amely úgynevezett krónikus telogén effluviumhoz vezethet, ami nagymértékű hajvesztést eredményez. Ez az állapot gyakran súlyos vashiányra vezethető vissza, amely a lakosság egyharmadát is érintheti, és leginkább nőknél jelentkezik, de férfiaknál is előfordulhat.

Hogyan alakul ki és mik vashiány tünetei?

Vashiányos állapot akkor alakul ki, ha az étrendünk által nem viszünk be elég vasat a szervezetünkbe, mivel a vasat tárolja a szervezetünk, azonban előállítani nem képes. A vashiánnyal nemcsak a zavaró, életminőséget negatívan befolyásoló tünetei miatt kell foglalkozni, hanem a szervezet hosszú távú egészségének fenntartása végett is: a vashiány hosszú távon vérszegénységet is eredményezhet, ami már súlyosabb tüneteket képes produkálni, így nagymértékben befolyásolhatja az életvitelünket.

Milyen tünetekre kell odafigyelned, amelyek vashiányt jelezhetnek?

  • Fáradtság: az állandó fáradtság és letargia a vashiány gyakori jele
  • Légszomj vagy nehézlégzés (dyspnoe)
  • Heves szívdobogás: erős szívverés észlelése
  • Sápadtság: a bőr a megszokottnál sápadtabbnak tűnhet vashiány esetén
  • Gyakori fejfájás, szédülés
  • Száraz bőr és haj: vashiány esetén a bőr érdessé, szárazzá, a haj pedig törékennyé válik
  • Atrófiás glossitis: a nyelv nyálkahártyájának gyulladása, ami „fényes” nyelvet eredményez, ez az állapot akár fájdalommal is járhat
  • Ingerlékenység: a vashiány tünete lehet a hangulat változása, a pszichés labilitás is
  • Agyi köd: memóriazavar, kognitív problémák, tanulási és gondolkodási nehézség
  • Nyugtalan láb szindróma: neurológiai tünet, amely a láb folyamatos mozgatását eredményezi, a lábfej zsibbadásával jár
  • A kezek és a lábak hidegsége is a vashiány jelei közé tartozik

Kinél alakulhat ki vashiány?

Bár vashiány bárkinél kialakulhat, aki nem visz be elég vasat a szervezetébe, vannak olyanok, akik hajlamosabbak a vashiány kialakulására.

  • Magas kockázati tényezőt jelentenek a vékonybelet érintő egészségügyi állapotok, például a Crohn-betegség és a lisztérzékenység
  • A stressz sajnos minden betegség kialakulásában nagy szerepet játszik, ami alól a vashiány sem kivétel: a nehezebb időszakok során csökkenhet a szérum vas szintje a szervezetben
  • Léteznek olyan genetikai betegségek, amelyek a vörösvértestek nem megfelelő termelését okozzák, ezek szintén hatással lehetnek a vashiányra
  • A krónikus egészségügyi állapotok, például a rákos megbetegedések szintén vashiányt okozhatnak
  • A vegánok és vegetáriánusok is fokozottan érintettek lehetnek, hiszen a növényi alapú táplálkozás során nehezebb a megfelelő mértékű vasbevitel fenntartása
  • Emellett tinédzser korban, idősebb embereknél vagy terhesség során is kialakulhat vashiányos állapot

Hogyan befolyásolja a vashiány a haj állapotát?

Több elmélet is létezik ahhoz kapcsolódóan, hogy a vashiány miért okoz erőteljes hajhullást. A vashiányos állapot következtében a szervezet kevesebb hemoglobint termel, ami azt jelenti, hogy kevesebb oxigént képes szállítani, így a fejbőr is kevesebb oxigénben részesül, ami befolyásolja a haj növekedését és állapotát.
A kutatók szerint az alacsony vas szint és a vasraktárak kiürülése hatással lehet a hajtüszők növekedésére, hiszen a sejtek nem kapnak elegendő tápanyagot ahhoz, hogy megfelelően osztódjanak, ez pedig hajhulláshoz vezethet.
Előfordulhat azonban, hogy bár sok vastartalmú élelmiszert fogyasztunk, a vas nem tud megfelelően felszívódni, ami szintén korlátozza a hajnövekedést. Ennek érdekében érdemes a vas felszívódását C-vitaminnal is támogatni, ami nagy segítség lehet a szervezet számára. Fontos megjegyezni, hogy a mai élelmiszerek minősége is nagyban befolyásolja a természetes vasbevitelt.

Vérszegénység okozta hajhullás

A vérszegénység vagy anémia a vashiány velejárója lehet, kezelése pedig elengedhetetlen a normális életvitelhez. A vashiányos vérszegénység szerencsére egy egyszerű vérvizsgálat segítségével kimutatható, és magas vastartalmú táplálék-kiegészítőkkel, valamint vasban gazdag ételek fogyasztásával jól kezelhető.
A vérszegénység a diffúz hajvesztés mellett az arra genetikailag hajlamosak esetében mintázatot követő hajvesztést, vagyis androgén alopecia-t is eredményezhet. Nők esetében ez a hajvesztés típus a telogén effluviumhoz hasonló kezdeti tüneteket mutat, a teljes hajkorona megritkulását eredményezheti.
Kiemelkedően fontos, hogy ha vashiány tüneteit tapasztalod, akkor mielőbb fordulj orvoshoz, hiszen nemcsak a hajad állapota romlik elképesztő gyorsasággal ebben az esetben, hanem az életminőséged is drasztikus csökkenést mutathat.

Hogyan kezelhető a vashiány és a vérszegénység?

A vashiány hatékony kezeléséhez elsősorban étrendbeli változtatásokra van szükség: érdemes például a vörös húsokat beiktatni az étrendünkbe, de a tojás, a lencse és a borsó is magas vastartalmú élelmiszerek. Bizonyos esetekben magas vastartalmú táplálék-kiegészítők használata is indokolt lehet az egészség visszaállítása érdekében.
Ezek a változtatások segíthetnek a vashiány tüneteinek enyhítésében, többek között a fáradtság és a légszomj javításában, valamint energiát biztosítanak a szervezet számára. A vashiány okozta hajvesztés már az étrendbeli változtatások hatására is csökkenhet, azonban ez sok időt vehet igénybe, előfordulhat, hogy akár fél év is szükséges a pozitív változások megjelenéséhez. Ebből kifolyólag erőteljes hajhullás esetén mindig érdemes lehet szakértői segítséget kérni a haj állapotának minél előbbi visszaállítása érdekében.

Denza lézeres hajkezelés a vashiány okozta hajhullás kezelésére

Hiányállapot okozta hajvesztés esetén érdemes minden szempontot figyelembe venni, így az alapos kivizsgálás elengedhetetlen. A Denza More & Better Hair kezelési protokoll részét képezi a hajvesztés kiváltó okainak felderítése és kezelése is, így amellett, hogy a legmodernebb lézeres kezelések visszaállítják a haj egészséges állapotát, a hajhullás kiváltó okait is teljes mértékben megszüntetheted. Szakértőink minden lépésnél melletted lesznek, Te pedig élvezheted a több és szebb haj élményét, valamint szervezeted egészségét is. 
2024. 10. 25. — 09:45
DENZA
hajhulláshajvesztés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet