BLOG

Hajhullás terhesség alatt: miért alakul ki és mikor múlik el?

A várandósság elképesztően csodálatos folyamat, azonban számos hormonális és fizikai változással jár egy nő testében. Míg a legtöbb nő kivirul, és dús hajkoronára tesz szert a terhesség alatt, néhányan váratlan problémával szembesülnek: a hajhullással.

A terhesség alatti hormonális változások hatással lehetnek a hajra, dúsabbá vagy ritkábbá is tehetik azt, befolyásolhatják a hajkorona minőségét, akár kellemetlen változást is okozva. De miért tapasztalhatnak a terhes nők hajhullást és mi áll ennek a hátterében? Cikkünkből megtudhatod!
Selected Image

A hajnövekedési ciklus változásai terhesség alatt

A haj növekedése ciklikus, tehát a hajciklus során különböző fázisok követik egymást. Az úgynevezett anagén, vagyis növekedési fázis során a hajszálak aktívan növekednek, ezt a katagén, vagyis átmeneti szakasz, majd a telogén, vagyis nyugalmi szakasz követi. A hajciklus legvégén a hajszálak már nem jutnak tápanyaghoz, amelynek következtében végül kihullanak. Ez teljesen természetes folyamat, amelyet egy új hajszál érkezése, a hajciklus újbóli kezdete zár le.
A terhesség alatt sokan tapasztalnak dúsabb, erősebb hajat, amit a hormonális folyamatok által kiváltott, hajciklusban bekövetkező változásoknak köszönhetnek. Az ösztrogén hormon emelkedett szintjének köszönhetően a hajciklus anagén fázisa hosszabbá válik, így kevesebb hajszál hullik ki a terhesség alatt, ami dúsabb, erősebb hajkorona érzetét eredményezi.

Miért lehetséges hajhullás a terhesség alatt?

A hormonok fontos szerepet játszanak a hajciklus alakulásában és az egészséges hajnövekedésben, a terhesség alatt jelentősen ingadozó progeszteron és ösztrogén hormonok pedig hatással lehetnek a haj egészségére is. Bár nem minden nő tapasztalja ezt a jelenséget, a hormonok leginkább terhesség után, a szülést követően váltanak ki jelentős mértékű hajhullást. Szerencsére azonban a terhességgel összefüggő hajhullás jellemzően átmeneti, és gyakran megszűnik a szülést követően pár hónappal, amikor helyreáll a normális hajnövekedés.
A terhesség alatti hajhullás ritkább jelenség, amelyet akár vitamin és ásványi anyag hiány is okozhat, így érdemes lehet szakértői segítséget kérni ebben az esetben. A hajhullás emellett más terhességgel kapcsolatos egészségügyi problémákkal is összefügghet, például a fogamzásgátló abbahagyása, a vetélés vagy az abortusz is kiválthatnak a normálisnál erőteljesebb hajhullást.

A terhesség alatt vagy után jelentkező hajhullás típus

A terhességgel összefüggő leggyakrabban jelentkező hajhullás típus az úgynevezett telogén effluvium, amely a haj növekedési ciklusában okozott zavar miatt eredményez nagymértékű hajhullást. Míg egészséges hajnövekedés esetén a hajszálak nagyjából 90%-a van növekedési és 10%-a átmeneti vagy nyugalmi szakaszban, addig telogén effluvium esetén ez az egyensúly teljesen felborul, a telogén fázisban lévő hajszálak aránya meghaladhatja akár a 60%-ot is. Nem ritka a telogén effluvium megjelenése, hiszen a terhes nők nagyjából 40-50%-át érinti a szülést követően.
Ezt a jelenséget az általában a terhesség során megemelkedett ösztrogén szint normalizálódása váltja ki, azonban a stressz és bizonyos gyógyszerek szedése is közrejátszhat a telogén effluvium megjelenésében. Bár ez a hajhullás típus a legtöbb esetben csupán átmeneti zavart okoz, kellemetlen és aggasztó lehet a hajkorona látványos ritkulása, valamint a haj szerkezetének átalakulása, elvékonyodása.

Mit tehetsz a terhesség után jelentkező hajhullás megszüntetésére?

A kiegyensúlyozott étrend, a mozgás és a stresszkezelés sokat segíthetnek abban, hogy az újdonsült édesanyák hajkoronája minél előbb helyreálljon. A megnövekedett mértékű hajhullás leginkább a szülést követően pár héttel jelentkezik, és nagyjából a kisbaba születése utáni 3. vagy 4. hónap környékén kezd el mérséklődni, ekkor kezdenek el regenerálódni a hajhagymák. A normális hajnövekedési ciklus helyreállása nagyjából 12 hónapot vesz igénybe, de ez egyéni adottságoktól is függhet, akár több időbe is telhet a haj szépségének visszanyerése.
Bizonyos módszerekkel segíthetünk a terhesség után megritkult haj állapotán: a vitaminokban gazdag étrend mellett a szoros hajviseletek és a hőformázó eszközök kerülése segíthet a hajkorona mielőbbi helyreállításában. Vannak azonban olyan esetek, amikor a hajhullás zavaró, látható mértéket ölt, így nemcsak a haj szépségének, hanem egészségének helyreállítása érdekében is érdemes szakembert felkeresni, ha extrém vagy elhúzódó hajhullást tapasztalsz.

Denza lézeres hajkezeléssel a szülés utáni hajhullás megállításáért

A Denza lézeres hajkezelés hatékonyan megszünteti a szülés utáni telogén effluvium problémáját, hiszen helyreállítja a haj életciklusát, ezáltal megszünteti a hajhullást is. A Denza kezelések során alkalmazott frakcionált lézersugárzás elősegíti a haj anagén növekedését, segít növekedési fázisba hozni és hosszú ideig abban is tartani a hajszálakat.
Az egészséges hajnövekedés helyreállításával a hajhullás problémája megszűnik. Ráadásul a Denza lézeres hajkezelés bizonyítottan növeli a hajszálak számát és azok vastagságát is, így nemcsak a telogén effluvimtól szabadulhatsz meg, hanem visszanyerheted terhesség előtti hajad legszebb változatát is.
2024. 11. 19. — 12:00
DENZA
hajhullás
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet