Blog

Covid utáni hajhullás: miért jelentkezik és hogyan kezelhető?

A Covid-19 járvány kétségkívül olyan nemvárt, traumatikus esemény volt, amely világszerte megváltoztatta az általunk ismert mindennapi életet, ezzel szinte mindenki számára nagymértékű stresszt okozva. Mindannyian ismeretlen élethelyzetbe kerültünk, így sokan jelentős fiziológiai vagy mentális stresszt tapasztaltunk ebben az időszakban, ami sajnos elősegíti a hajhullás megjelenését is. A stressz okozta hajhullás hirtelen jelentkezik egy fizikailag vagy érzelmileg megterhelő esemény után, és akár a haj megritkulását is eredményezheti, ha nem kezeljük megfelelően.

Emellett a járványhoz kapcsolódó orvosi kezelések, oltások, védőfelszerelések is szerepet játszhatnak a poszt-Covid hajhullás kialakulásában, de a mentális egészség megromlása sem utolsó szempont a téma vizsgálatakor. Tudj meg mindent a Covid utáni hajhullás jelenségéről, annak okairól és kezelési módszereiről!
Selected Image

Hogyan kapcsolódik a Covid a hajhulláshoz?

A Covid-járvány következtében jelentősen megnőtt a hajhullással küzdők száma: a jelenség nemcsak a vírussal fertőzött betegeknél, hanem a világjárvány miatt fokozott stresszt tapasztalóknál is megfigyelhető. A Covidhoz elsősorban az úgynevezett telogén effluvium nevű hajhullás típus köthető, amelyet a stressz vált ki, azonban többek között a Covid-fertőzés következtében fellépő autoimmun válasz is okozhat az egészségestől eltérő hajhullást.
A koronavírus fertőzéshez köthető telogén effluvium megjelenhet a betegség során, de közvetlenül az azt követő hetekben-hónapokban, a gyógyulási folyamat során is jelentkezhet. A stressz okozta hajhullás speciális, Covid-19-hez kapcsolódó típusát poszt-Covid telogén effluviumként is emlegetik. A jelenség kialakulásához elegendő lehet a fertőzés alatti félelem, stressz és aggodalom, azonban a kórházi kezelés, a fertőzés miatti fogyás és tápanyaghiány, az alváshiány, a láz, sőt a fertőzés kezelésére használt egyes gyógyszerek is kiváltatják vagy súlyosbíthatják a hajhullást.

Mik a stressz okozta telogén effluvium jellemzői?

A stressz okozta telogén effluvium a hajszálak növekedési ciklusában okoz zavart, ami végül erőteljes, diffúz, vagyis egész fejbőrt érintő hajhullásban nyilvánul meg. A hajtüszők ebben az esetben nem tudnak aktív növekedési (anagén) fázisba lépni, helyette nyugalmi (telogén) szakaszban ragadnak, így nem nőnek ki újabb hajszálak belőlük. A nyugalmi fázisban lévő hajtüszők aránya növekszik, így egyre csak csökken a hajszálak száma a fejbőrön. 

Covid alatti autoimmun válaszreakció és foltos hajhullás

Néhány esetben előfordulhat, hogy a koronavírus fertőzés következtében autoimmun válaszreakció alakul ki, melynek során a szervezet a saját sejtjeit támadja meg. Ennek a hajtüszők is áldozatul eshetnek, hiszen a hiperimmun Covid-reakciók úgynevezett foltos hajhullást válthatnak ki. Ebben az esetben kopasz foltok jelentkeznek a fejbőrön és a test más területein is.

Mennyire súlyos a Covid-dal kapcsolatos hajhullás?

A hajhullás a koronavírus fertőzés másodlagos tünete, amely a betegség alatt vagy után is jelentkezhet. Azok a betegek, akik valamilyen alapbetegséggel rendelkeznek, gyakrabban tapasztalnak hajhullást, illetve a betegség lefolyása is súlyosabb lehet. Kutatások bizonyították, hogy összefüggés van a tünetek súlyossága és a hajhullás kialakulása között: azoknál, akik súlyosabb tünetekkel rendelkeznek, nagyobb eséllyel jelentkezik a hajhullás problémája.

A Covid és a hajhullás egyéb összefüggései

A világjárvány óta többek között megnövekedett a bőrproblémákkal küzdők aránya is: gyakoribbá vált a pikkelysömörrel és a dermatitisszel küzdők száma. Ezek a problémák a fejbőrön jelentkezve gyulladást, irritációt, ezáltal hajproblémákat is okozhatnak. A dermatitisz egyes formáit, például a seborrhoeás dermatitiszt a stressz is okozhatja, illetve súlyosbíthatja a bőrprobléma állapotát, ami negatívan befolyásolhatja a haj egészségét is. Emellett bizonyos biztonsági intézkedések, például a fertőtlenítőszerek gyakori használata, illetve a gyakoribb hajmosás is befolyásolhatják bizonyos bőrbetegségek, ezáltal a haj állapotát is.
Az egészségügyi szakemberek sincsenek jó helyzetben hajhullás szempontjából, hiszen a speciális védőfelszerelés használata hosszú távú súrlódást és bőrirritációt okozhat. Ez károsíthatja a bőr védőrétegét (az úgynevezett epidermális gátat), ami irritációt, kényelmetlenséget, kiütéseket és akár hajhullást is okozhat.

Mennyire gyakori a Covid okozta hajhullás?

Egy 2023-as kutatás a Covid-19-cel fertőzött nők esetében jelentkező hajhullás jelenségét vizsgálta. A kutatásban résztvevőknél trichoszkópiával igazolták a hajhullás jelenlétét. Arra jutottak, hogy a Covid utáni hajhullás gyakori jelenség, a kutatásban résztvevő fertőzött nők körülbelül 61,4%-át érintette. A betegek összesen 68,1%-a számolt be arról, hogy a Covid alatt jelentkező hajhullás nagymértékben fokozódott a betegséget követően. 29,6%-uk számolt be arról, hogy csak a betegség után tapasztaltak hajproblémákat, míg 2,3%-uk csak a fertőzés során észlelt hajhullást. A leggyakoribb hajhullás típus a telogén effluvium volt, amely a kutatásban résztvevők 60,8%-át érintette, de 13,8%-uk esetében megnövekedett az ősz hajszálak száma is. A seborrheás dermatitisz nevű bőrbetegség 5,6%-ukat érintette, 3,6%-uk számolt be trichotillomániáról, amely a haj kényszeres tépkedése, illetve 2,2%-nál alopecia areata jelentkezett.

Hogyan szabadulhatsz meg a Covid utáni hajhullástól?

A hajhullás sok esetben magától elmúlik, amikor a betegek felépülnek: érdemes türelmesnek lenni és megvárni, amíg a haj növekedési ciklusa helyreáll. Telogén effluvium esetén segítséget nyújthat az érzelmi stressz kezelése, azonban a krónikus, 6 hónapnál tovább tartó telogén effluvium minden esetben szakértői kezelést igényel. Emellett az alopecia areata, vagyis foltos hajhullás tünetei is csak célzott kezeléssel javíthatók.
A poszt-Covid hajhullás kezelésére az egyik legeredményesebb módszer a Denza lézeres hajkezelés, amely nemcsak a hajnövekedést serkenti, hanem a fejbőrben található erek képződését is, valamint növeli a hajhagymák megfelelő oxigén- és tápanyagellátását. A kezelés sejtszinten fejti ki hatását, és segít a hajnövekedési ciklus egészségének helyreállításában, hosszan növekedési (anagén) fázisban tartva a hajszálakat. A lézeres hajkezelés a Covid-fertőzés által kiváltott telogén effluvium és alopecia areata kezelésére is alkalmazható, a hajhullás megszüntetése mellett a betegség utáni lelki felépülésben is segítséget nyújt.
2024. 11. 29. — 10:36
DENZA
hajhullás
Kapcsolat

Kérj időpontot most ingyenes konzultációra

Kezdd meg az utazást a csodálatos hajkorona felé! Az ország több pontján is várunk, így a Számodra legkényelmesebben megközelíthető helyszínen veheti kezdetét az átalakulásod.

A Denza kezeléscsomag ára most 490.000 Ft!

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet