Blog

Biotin mellékhatások: valóban hízás következik be biotin szedésekor?

Valószínűleg hallottál már a biotinról, más néven B7-vitaminról, amely a hajnövekedés serkentését ígérő táplálékkiegészítők népszerű összetevője. A kérdés azonban az, hogy mik a biotin mellékhatásai és okozhat-e hízást a szedése?

A biotin szükséges a keratin, azaz a haj, a bőr és a körmök szerkezetét adó fehérje előállításához, így hiánya a haj elgyengülésében, hajhullásban nyilvánulhat meg. Ez a vízben oldódó vitamin segít a szervezetnek a szénhidrátok, zsírok, fehérjék és aminosavak metabolizmusában is, nagy szerepet játszik az élelmiszerek energiává alakításában.

Milyen mellékhatásai vannak, illetve mely vitaminok szedése járhat nem kívánt súlygyarapodással? Most megtudhatod!
Selected Image

Biotin és hízás: mi a kapcsolat?

A biotin anyagcserében játszott szerepe miatt sokan azt gondolhatják, hogy hízást vagy fogyást okozhat a vitamin szedése. Azonban ez ebben a formában nem igaz: szinte semmilyen bizonyíték nem támasztja alá, hogy a biotin súlygyarapodást okozhat. Fontos azonban, hogy nincsenek igazán mélyre ható kutatások a témában.
A biotin segíti az anyagcsere-folyamatokat, lehetővé téve, hogy a szervezet hatékonyan alakítsa át az ételeket hasznosítható sejtenergiává, úgynevezett adenozin-trifoszfáttá (ATP). A biotin vízben oldódó vitamin, tehát a szervezet nem tárolja a szükségesnél több mennyiséget, egyszerűen kiválasztja a vizelettel együtt, eltávolítva a testből. Ennek okán nem valószínű, hogy bárkinek is befolyásolná a súlyát a biotin szedése.
Lehetséges azonban, hogy valaki téves elképzelésekkel rendelkezik a biotin anyagcserére gyakorolt hatásával kapcsolatban, így a kelleténél többet eszik a biotin szedése alatt, hiszen azt gondolja, hogy a vitamin segít a fogyásban. Mivel ez az elképzelés téves, ennek eredményeképp valóban felcsúszhat pár plusz kiló, azonban ez nem a biotin számlájára írható.

Valóban biotint kell szedned?

A biotin szedése azoknál az embereknél a leghatékonyabb, akik biotinhiánnyal küzdenek, ez a jelenség azonban ritka, hiszen az emberek nagy része táplálkozás során elegendő mennyiséget visz be belőle. Ennek eredményeképp a biotinnal kapcsolatban nincs napi ajánlott beviteli mennyiség, a legtöbb ember biztonságosan bevihet naponta akár nagyobb mennyiségű biotint is táplálékkiegészítő formájában anélkül, hogy mellékhatásokat tapasztalna.
Fontos azonban, hogy ez egyénileg eltérhet, így semmiképp se próbálj meg nagy mennyiségű biotint szedni szakértői segítség nélkül!
A biotinnak nincs jelentős egészségügyi hatása azoknál, akik nem szenvednek biotinhiányban, így orvosi javaslat nélkül inkább érdemes biotinban gazdag ételek fogyasztására törekedni: az édesburgonya, a marhamáj és a hüvelyesek nagy mennyiségű biotint tartalmaznak.

Milyen mellékhatások jellemzik a túlzott biotin fogyasztást?

A magas biotinbevitel jellemző tünete a hasmenés, valamint ritka esetekben allergiás reakció is előfordulhat, amellyel érdemes azonnal orvoshoz fordulni.
A nagyon magas biotinbevitel sok esetben hatással lehet a pajzsmirigyhormon-szintet ellenőrző tesztekre, és hamis pozitív eredményeket okozhat olyan állapotok esetén, mint a Graves-kór. Érdemes a biotin bevitelét laborvizsgálatok előtt pár héttel elhagyni, így valós eredményeket kaphatunk.
Bár ritka jelenség, a biotinhiány nagyobb valószínűséggel okoz problémákat, mint a biotin szedése. A biotin hiánya számtalan kellemetlen tünettel járhat, a haj, a bőr és a körmök egészségére, valamint az idegrendszerre is hatással lehet, és többek között bőrproblémákat, kiütéseket és anyagcsere problémákat okozhat.

Biotinhiány okozta anyagcsere problémák és azok tünetei:

  • Hajhullás
  • Fáradtság
  • Súlygyarapodás
  • Emésztési problémák
  • Hangulatingadozás
  • Zavar a vércukor szabályozásában

Mit tehetsz, ha biotinhiány tüneteit vagy a biotin mellékhatásait tapasztalod?

Ha biotinhiányra utaló tüneteket vagy biotinnal kapcsolatos mellékhatásokat tapasztalsz, mindenképp fordulj orvoshoz! Labordiagnosztikai vizsgálatokkal fény derülhet a vitaminhiányra, illetve a túlzott bevitelre is.

Milyen esetekben ne szedj biotint?

Semmiképp ne szedj biotint, ha allergiás vagy rá! A biotin szedésének elkezdése előtt konzultálj szakértővel, hiszen az adagolás is fontos a vitaminok szedésekor.

A biotin adagolása eltérő lehet bizonyos esetekben:

  • Ha a biotinidáz nevű enzim hiánya áll fenn
  • Dohányzás esetén
  • Ha vesebetegség áll fenn vagy dialízis alatt állsz
  • Terhesség vagy szoptatás esetén

Egyéb vitaminok, amelyek befolyásolhatják a testsúlyt

Bár a biotin szedése nem okoz súlygyarapodást, vannak olyan vitaminok, amelyek elősegíthetik az anyagcsere szabályozását, így hatással lehetnek a testsúlyra is.
Ne feledd azonban, hogy az egészséges életmód sokkal fontosabb az egészséged és a közérzeted javítása szempontjából, mint a testsúlyod. A megfelelő táplálkozás segíthet a hajnövekedési ciklus fenntartásában is, így nemcsak egészséged, hanem hajad szépsége is meghálálja, ha odafigyelsz magadra.
A vitaminok és étrend-kiegészítők – beleértve a B-vitaminokat is – kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, ezért mindenképp konzultálj szakemberrel, mielőtt vitaminpótlásba kezdesz!

Vitaminok, amelyek befolyásolhatják a testsúlyt:

  • D-vitamin: A D-vitamin kulcsfontosságú az energiaszint fenntartásában és az anyagcsere-folyamatok támogatásában, különösen a zsíranyagcserében.
  • B12-vitamin: Olyan alapvető tápanyag, amely szükséges az agyműködéshez és az anyagcsere-folyamatokhoz. A vegánok, vegetáriánusok sokszor tapasztalnak B12-vitamin hiányt.
  • C-vitamin: Segít a zsír energiává alakításában, valamint támogatja az immunrendszer egészségét.
  • E-vitamin: Az antioxidánsok, mint az E-vitamin, segíthetnek leküzdeni az oxidatív stresszt, amely befolyásolhatja az anyagcserét.
  • B1-vitamin: B1-vitamin, azaz tiamin szükséges ahhoz, hogy a szervezet az élelmiszereket hatékonyan energiává alakítsa.
  • B3-vitamin: A B3-vitamin, más néven niacin segít a koleszterinszint szabályozásában.

A szakértői segítség, amire szükséged van

Mielőtt bármilyen hajnövesztő csodaszer szedésébe kezdenél, – beleértve a biotin tartalmú készítményeket – érdemes szakértői segítséget kérned.
A Denza csapata segít a Számodra és hajad számára leginkább megfelelő táplálékkiegészítő csomag összeállításában, ráadásul elképesztő hatékonyságú lézeres hajkezeléseken vehetsz részt. A lézeres hajkezelés sejt szinten stimulálja a hajnövekedést és tágítja a fejbőrben található ereket, valamint bővíti az érhálózatot is, így a bevitt tápanyagok is jobban hasznosulhatnak.

Hiába kezded el a táplálékkiegészítők szedését, ha a fejbőröd nem kap elegendő vért ahhoz, hogy a vitaminok és ásványi anyagok táplálhassák hajadat, ezért a lézeres kezelések elengedhetetlenek hajad egészségének visszanyerésében.
Bármilyen segítségre van szükséged, csapatunk áll rendelkezésedre, egyaránt elősegítve életmódváltásodat és hajad megújulását.
2025. 02. 06. — 11:04
DENZA
hajápoláshajkezelés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet