Az alvás és hajhullás kapcsolata: az alváshiány tényleg hajhullást okozhat?
Köztudott tény, hogy az alváshiány negatívan befolyásolja az általános egészségügyi állapotot és a közérzetet is. De vajon milyen hatással van a rossz minőségű alvás a hajra? Valóban van összefüggés a hajhullás és az alváshiány között?
Az összefüggés egyértelmű az alvás és a hajhullás között, azonban sokszor csak közvetett kapcsolat áll fent közöttük, hiszen az alváshiány és a hajhullás akár más egészségügyi problémák, például krónikus stressz vagy betegség jelei is lehetnek.
Az összefüggés egyértelmű az alvás és a hajhullás között, azonban sokszor csak közvetett kapcsolat áll fent közöttük, hiszen az alváshiány és a hajhullás akár más egészségügyi problémák, például krónikus stressz vagy betegség jelei is lehetnek.
Hogyan befolyásolja az alváshiány az általános egészségi állapotot?
Az alvás kiemelkedően fontos része az életünknek, hiszen testünk az alvással töltött órák során képes regenerálódni, felkészülni a következő nap kihívásaira. Az alváshiány megemeli a kortizol vagy más néven stresszhormon szintjét a szervezetben, ami „készenléti állapotban” tart minket. A krónikus stressz szintén magas kortizol szintet eredményez, megnehezítve a relaxációt és az alvást is.
Ez tulajdonképpen egy ördögi kör, amelyből nehezen lehet szabadulni, mégis muszáj, hiszen az alvásproblémák negatívan befolyásolják az egészséget. Megdöbbentő, hogy a felnőtt lakosság nagyjából 62%-a szenved alváshiánytól világszerte, így egy rengeteg embert érintő problémáról van szó.
Milyen hatással van az alváshiány a hajhullásra?
Bár nem bizonyított az alváshiány fejbőrre gyakorolt hatása, az alvás fontos szerepet játszik a fehérjeszintézisben, így a hajképzésben is. Emellett számos kutatás mutatott összefüggést a kevés, rossz minőségű alvás és a hajhullás között.
Egy 2022-es tanulmány szerint összetett kapcsolat áll fenn a foltos hajhullás és a rossz minőségű alvás között. A kutatók szerint az alváshiány számos autoimmun betegség kiváltó oka is lehet, amely tovább növeli a foltos hajhullás esélyét. Ennek oka, hogy a foltos hajhullás megjelenése sokszor más autoimmun állapotokhoz, például lupusz vagy rheumatoid arthritis jelenlétéhez kötődik. Az elégtelen mennyiségű és minőségű alvás tehát az autoimmun betegségek állapotának romlásához és a foltos hajhullás megjelenéséhez vezethet.
A hajhullás megjelenése hozzájárulhat a stressz és a szorongás fokozódásához, valamint a depresszió kialakulásához is, amelyek mindegyike alvászavarokhoz vezethet. Az alvászavar pedig tovább fokozhatja a mentális egészség romlását, ezzel súlyosbítva a hajhullást.
Egy másik kutatásban a nőknél jelentkező férfias típusú hajhullás és az életmód összefüggéseit vizsgálták: a kutatók megállapították, hogy a rossz alvásminőség összefüggésben van a résztvevők hajhullási arányának növekedésével. Azok, akik gyengébb minőségű alvást tapasztaltak, súlyosabb hajhullással küzdöttek.
Bár a kutatások nem vonták le azt a következtetést, hogy az alváshiány hajhullást okoz, az alvás minősége gyakran más tényezőkkel is összefüggésbe hozható volt, például a stressz szinttel és az autoimmun betegségek jelenlétével is.
Stressz, álmatlanság és hajhullás: mi az összefüggés?
A stressz és a hajhullás kapcsolata jól ismert: a krónikus vagy hirtelen jelentkező, nagymértékű stressz kiválthatja vagy súlyosbíthatja az úgynevezett telogén effluvium állapotát. Ez a hajhullás típus az egész fejbőrt érintő, diffúz hajhullással jár. Egy 2023-as kutatásban rámutattak arra, hogy a pszichés és a fiziológiai stressz (például krónikus betegség) is hozzájárul a telogén effluvium kialakuláshoz.
Hogyan befolyásolja a krónikus stressz a haj állapotát? Krónikus stressz során a kortizol hormon szintje tartósan magas lesz a szervezetben, ez a jelenség pedig hatással lehet a hajtüszőkre: a magas kortizol szint megzavarhatja a haj növekedési ciklusát, ezzel hajhullást idézve elő.
Ahogy már említettük, a stressz és az alvás szoros kapcsolatban állnak egymással, így ha nem alszol eleget, tovább ronthatod a nehéz élethelyzetek okozta stressz állapotát és fokozhatod a hajhullást is.
Betegségek alvásminőségre gyakorolt hatása és a hajhullás
Bizonyos egészségügyi problémák befolyásolhatják az alvás minőségét: gondolj csak egy szimpla vírusos megfázásra, amikor napokig fújod az orrod és nem tudsz aludni. Nos, ilyen jelenség más, súlyosabb betegségekkel összefüggésben is fennállhat, de bizonyos esetekben autoimmun rendellenességekhez is kapcsolódhat.
Például a pajzsmirigy betegségei is befolyásolhatják az alvás minőségét és az energiaszintet, valamint hatással lehetnek a haj állapotára is. A pajzsmirigy túlműködése alvászavarokat idézhet elő, míg a pajzsmirigy alulműködése állandó fáradtságot, szorongást és depressziót is eredményezhet, amelyek mind hozzájárulhatnak a haj egészségének romlásához.
Az alvás és a trichotillománia kapcsolata
A kényszeres hajtépkedés, más néven trichotillománia olyan kényszerbetegség, amely szintén kapcsolódik az alváshiányhoz. A trichotillomániában szenvedők hajlamosabbak kevesebbet aludni, azonban nem világos, hogy az alváshiány miatt alakul-e ki ez az állapot. A kényszerbetegség kezelése sokat segíthet az alvás minőségén és a haj állapotán is.
Hogyan javítható az alváshiány okozta hajhullás?
Szerencsére alváshiány okozta hajhullás esetén is javítható a haj állapota, azonban fontos, hogy az álmatlanság mögött rejlő okokat is meghatározzuk és kezeljük. Érdemes minél előbb szakértői segítséget kérned annak érdekében, hogy az egészséged és hajad állapota is javuljon.
Milyen kezelési lehetőségeket kell figyelembe venned?
- Az alvásminőség javítása az alvási környezet javítása által, gyógynövényes vagy gyógyszeres kezelés, például melatonin alkalmazása a jó alvás érdekében
- Az értend javítása, változatos, teljes értékű ételek bevezetése, valamint szükség esetén táplálékkiegészítők szedése
- Stresszoldó módszerek alkalmazása a szorongás kezelésére
- Mentálhigiénés szakember felkeresése a krónikus stressz vagy trichotillománia kezelésére, illetve az esetleges traumák feldolgozására
- Denza lézeres hajkezelések a haj minőségének és mennyiségének javítására, a hajhullás megszüntetésére
Hogyan szüntethető meg a hajhullás Denza lézeres hajkezeléssel?
A Denza lézeres hajkezelés hatékony a foltos hajhullás, a férfias típusú hajhullás és a telogén effluvium kezelésében is. A Denza lézeres hajkezelési protokoll részét képezi a hajhullás okainak feltérképezése, valamint kezelése is, így biztos lehetsz benne, hogy megszabadulhatsz a hajhullás okozta szorongástól. Amennyiben szükséges, kiegészítő vizsgálatokat és kezeléseket is ajánlunk Számodra, így nemcsak hajad, hanem az egészséged is meghálálja a törődést.