Az alopecia jelentése: mit takar pontosan a kifejezés?
Biztosan hallottad már a kifejezést, és lehet, hogy meg is fordult a fejedben, hogy mi az alopecia jelentése. Nos, itt a válasz: a részleges vagy teljes fejbőrt érintő hajhullást más néven alopeciának is nevezik a szakemberek.
A hajhullás bizonyos mértékben természetes dolog, naponta nagyjából 100 hajszálunk hullik ki egészséges hajnövekedés esetén, ami nem feltűnő, hiszen a fejbőrben körülbelül 100.000 hajszál van egy időben. Problémát akkor okoz, ha a normálistól eltérő mértékű alopecia lép fel. A kóros hajhullás általában fokozatosan alakul ki, megjelenését tekintve lehet foltos vagy egész fejbőrt érintő, vagyis diffúz hajhullás. Az egészségestől eltérő alopeciának számos oka lehet.
A hajhullás bizonyos mértékben természetes dolog, naponta nagyjából 100 hajszálunk hullik ki egészséges hajnövekedés esetén, ami nem feltűnő, hiszen a fejbőrben körülbelül 100.000 hajszál van egy időben. Problémát akkor okoz, ha a normálistól eltérő mértékű alopecia lép fel. A kóros hajhullás általában fokozatosan alakul ki, megjelenését tekintve lehet foltos vagy egész fejbőrt érintő, vagyis diffúz hajhullás. Az egészségestől eltérő alopeciának számos oka lehet.
Az alopecia leggyakoribb okai: a genetika és az öregedés
Az életkor előrehaladtával a férfiak és a nők haja is megritkulhat és elgyengülhet, azonban sokszor örökletes tényezők állnak a háttérben, amelyek hatását felerősíti az öregedés folyamata. A férfias típusú hajhullást az arra genetikailag hajlamosak esetében a tesztoszteron hormon egy változata okozza. Az öröklött kopaszodás leginkább a férfiakat érinti, azonban nőknél is előfordulhat ez a jelenség. A férfiak körülbelül 80%-ánál jelentkeznek 70 éves korig a férfias típusú hajhullás, vagyis androgén alopecia jelei, azonban ez az alopecia típus – örökletes jellege révén – már akár kamaszkor urán is jelentkezhet.
Fizikai vagy érzelmi stressz által kiváltott alopecia
Erőteljes fizikai vagy érzelmi stressz hatására a hajszálak akár fele vagy háromnegyede is kihullhat: ezt a típusú hajhullást telogén effluviumnak nevezik, amely általában átmeneti, azonban hosszú távon krónikussá válhat, hatására megritkulhat a haj. Általában a stresszes esemény vagy időszak után pár héttel vagy hónappal jelentkezik, hirtelen elkezd egyre több hajszál maradni a hajkefében, illetve egyre több haj marad a kezünkben hajmosáskor. A telogén effluvium során jelentkező hajhullás 6-8 hónap múlva csökken, ezt azonban nem érdemes kivárni, hiszen nagyon sok hajszálat veszíthetünk.
Mi válthat ki telogén effluviumot?
- Magas láz vagy súlyos fertőzés
- A szülés és a terhesség utáni időszak hormonális változásai
- Komolyabb műtét, súlyos betegség vagy hirtelen vérveszteség
- Súlyos érzelmi stressz
- Szigorú diéták, nem megfelelő fehérje bevitel
- Különböző gyógyszerek, például a retinoidok, fogamzásgátló tabletták, béta-blokkolók, kalciumcsatorna-blokkolók, antidepresszánsok, nem szteroid gyulladáscsökkentők
A hajhullás, vagyis alopecia egyéb kiváltó okai
- Alopecia areata, vagyis foltos hajhullás: hátterében autoimmun folyamatok állnak, jól körülhatárolt kopasz foltok jellemzik a fejbőr és a test területein is
- Anémia, más néven vérszegénység
- Autoimmun állapotok, például lupusz
- A fejbőrt érintő égési sérülés
- Bizonyos fertőző betegségek, például a szifilisz
- Túlzásba vitt samponozás vagy hajszárítás
- Hormonális változások
- A pajzsmirigy betegségei
- Trichotillománia, vagyis a haj kényszeres tépkedése, illetve a fejbőr dörzsölése
- Rákkezelési módszerek: sugárterápia és kemoterápia
- Tinea capitis (fejbőr ótvar)
- A petefészek vagy a mellékvese daganata
- Túl szoros hajviselet, frizura rendszeres hordása
- A fejbőr bakteriális fertőzései
A haj otthoni ápolása alopecia esetén
Míg a menopauza által kiváltott hajhullás mindenképp kezelést igényel, a szülés okozta hajhullás gyakran elmúlik magától pár hónapon belül, azonban akár 2 évig is elhúzódhat. Bizonyos betegségek és gyógyszeres kezelések okozta hajhullás szintén elmúlhat a kiváltó ok megszűnése után, azonban ez nem jelenti azt, hogy nem érdemes szakértő segítséget kérni a haj egészségének visszaállítására.
A hajviselet megváltoztatása és a kímélő hajviseletek alkalmazása sokat segíthet az alopecia időszakában. Emellett a haj eltakarása, a sapkák vagy parókák viselése is segíthet a hajhullás problémájával való megbirkózásban.
Mikor fordulj orvoshoz hajhullás esetén?
Minden esetben érdemes szakértőt felkeresni, ha hajhullást tapasztalsz, azonban a következő esetekben fokozott figyelmet igényelhet az alopecia problémája:
- Szokatlan mintázatú hajhullás jelenléte
- Hirtelen vagy korai életkorban jelentkező hajhullás
- Fájdalom vagy viszketés alopecia során
- Hámló vagy vörös, irritált fejbőr
- A megszokottnál erősebb akné, nők esetében arcszőrzet kialakulása vagy rendellenes menstruációs ciklus (PCOS tünetei)
- Nőknél jelentkező androgén alopecia
- Kopasz foltok a szakállban vagy a szemöldökben
- Hirtelen súlygyarapodás vagy izomgyengeség, a hideg hőmérséklet intoleranciája vagy állandó fáradtság
- Fejbőrt érintő fertőzéses tünetek
Mire számíthatsz az alopecia kivizsgálása során a Denza Központokban?
A hajhullás megállításához fontos a pontos diagnózis felállítása, ezért hajgyógyászunk a legmodernebb diagnosztikai eszköz segítségével állapítja meg a fejbőr és a haj jellemzőit. A tünetek és a kórelőzmények alapján kiegészítő diagnosztikai vizsgálatokat javasolhat, így felderíthetjük a hajhullás mögött rejlő okokat, azok megszüntetésével maximalizálhatjuk a Denza lézeres hajkezelés eredményeit.
Milyen kérdésekre számíthatsz a hajgyógyászati vizsgálat során?
- Mik a hajhullás tünetei? Csak a fejbőrt érinti a hajhullás vagy más testrészeken is tapasztalható?
- Milyen étrendet követsz? Változtattál-e valamit a közelmúltban az étrendeden?
- Milyen ismert egészségügyi problémáid vannak? Voltál-e beteg a közelmúltban? Volt-e valamilyen műtéted nemrégiben?
- Hogyan ápolod a hajadat, milyen termékeket használsz?
- A családodban előfordult-e már hajhullás?
- Tapasztaltál-e érzelmi vagy fizikai stresszt az elmúlt időszakban?
- Milyen gyógyszereket szedsz? Részt veszel-e valamilyen gyógyszeres kezelésben?
- A közelmúltban szültél vagy a menopauza tüneteit tapasztalod?
A Denza szakértője a hajgyógyászati vizsgálat és az esetlegesen szükséges kiegészítő diagnosztikai vizsgálatok után komplex, személyre szabott kezelési tervet készít annak érdekében, hogy minél előbb megszabadulhass az alopecia problémájától. Ennek részét képezik a Denza lézeres kezelések, az esetleges kiegészítő kezelések, valamint az otthoni hajápolási termékek és táplálékkiegészítők is.