Blog

Autoimmun betegség állhat a hajhullás hátterében?

Az autoimmun betegség kifejezésről leginkább olyan tünetek jutnak eszünkbe, mint a levertség, fáradtság, bőrproblémák vagy krónikus fájdalom. Azonban az autoimmun betegségeknek van egy kevésbé köztudott velejárója is: a hajhullás.

Hogyan okoznak hajhullást az autoimmun betegségek és mit tehetsz a hajad egészségének megőrzése érdekében? Cikkünkből megtudhatod!
Selected Image

Mik azok az autoimmun betegségek?

Az immunrendszer fő funkciója, hogy megőrizze egészségünket, emiatt megtámadja a betegségeket és fertőzéseket okozó kórokozókat, illetve idegen testeket. Néha azonban az immunrendszer működésében zavar lép fel, és a szervezet saját sejtjeit kezdi el megtámadni: ezek az úgynevezett autoimmun betegségek. Ezek a betegségek nagyban befolyásolhatják akár a fejbőr és a haj egészségét is, ami végül hajhullást eredményezhet.

Növekszik az autoimmun betegségek előfordulása

Egy 2023-ban megjelent tanulmány szerint az idő múlásával egyre több embernél diagnosztizálnak autoimmun betegséget. A tanulmány az autoimmun betegségek előfordulási gyakoriságát követte nyomon körülbelül 20 éven keresztül az Egyesült Királyságban: a 2000-2002-es előfordulási arányokat 2017-2019-es évek arányaihoz hasonlították a kutatás során. A vizsgálatban 22 009 375 személy vett részt, és 2000. január 1. és 2019. június 30. között 978 872 személynél diagnosztizáltak legalább egy autoimmun betegséget. A vizsgált időszakban az autoimmun betegségek kor és nem szerint standardizált előfordulási aránya nagyon kis mértékben nőtt.
Tehát elmondható, hogy az Egyesült Királyságban 10 felnőttből körülbelül 1 szenved autoimmun betegségben, és úgy tűnik, hogy ez az arány idővel lassan növekszik. A növekedés pontos oka nem tisztázott, azonban valószínűsíthető, hogy a környezeti tényezők nagy szerepet játszanak benne.

Az autoimmun betegségekhez kapcsolódó leggyakoribb hajhullás típus

A foltos hajhullás hátterében általában autoimmun állapotok állnak, így a leggyakoribb autoimmun betegségekhez kapcsolódó hajhullás típus a foltos hajhullás, más néven alopecia areata.
A lakosság körülbelül 2%-át érinti és leginkább fiatal korban fordul elő, férfiaknál és nőknél egyaránt. Az immunrendszer megtámadja a hajhagymákat, ezzel károsítva a hajtüszőket és kopasz foltokat eredményezve a fejbőrön, valamint a test más területein is. A kopasz foltok a szakáll, a lábak vagy a karok területén is megjelenhetnek, de tulajdonképpen a test bármely része érintett lehet. Ez a hajhullás típus nagyon látványos, hiszen a haj teljesen eltűnik az érintett foltokban, míg az azokat körülvevő haj vagy szőrzet nem ritkul meg.
Bizonyos betegségek esetén nagyobb a kockázata az alopecia areata kialakulásának: az asztma, a szénanátha, az atópiás dermatitis növelik a foltos hajhullás kialakulásának esélyét. Emellett más autoimmun betegségek, például a pikkelysömör, a vitiligo vagy a pajzsmirigy betegségei is kockázati tényezőnek számítanak a foltos hajhullás tekintetében. Az alopecia areata ráadásul genetikai halmozódást is mutat: nagyobb valószínűséggel alakul ki, ha a családodban előfordult már autoimmun betegség.

Mely autoimmun betegségek esetén fordul elő leggyakrabban hajhullás?

  • Lupusz: A lupusz betegségnek több formája van, azonban a betegség esetében gyakori a hajhullás megjelenése is. Egyik legismertebb típusa az úgynevezett discoid lupus erythematosus, amely olyan bőrelváltozásokat okoz, amik akár a fejbőrt is érinthetik, ezzel hajhullást okozva. A hajhullás többek között a szisztémás lupus erythematosus egyik leggyakrabban előforduló tünete is, amely a betegek körülbelül 50%-át érinti a betegség alatt. Emellett a lupusz gyógyszeres kezelése is kiválthat a normálistól eltérő hajhullást.
  • Hashimoto-kór: A Hashimoto-thyreoiditis olyan autoimmun pajzsmirigy betegség, amely során az immunrendszer megtámadja a pajzsmirigyet, folyamatos gyulladást és annak elégtelen működését, alulműködést okozva. A pajzsmirigyhormonok elengedhetetlenek a szőrtüszők növekedéséhez és a hajszálak fenntartásához, így nem meglepő, hogy a pajzsmirigyproblémák gyakran vezetnek hajhulláshoz. Az alopecia areata-ban szenvedők nagyjából 9%-a rendelkezik valamilyen pajzsmirigybetegséggel.
  • Graves-kór: Ez a betegség szintén a pajzsmirigy működési problémájával jár. Míg a Hashimoto-kórban az immunrendszer megtámadja a pajzsmirigyet, és ezáltal pajzsmirigy alulműködést okoz, addig a Graves-kór során az immunrendszer támadása a pajzsmirigy túlműködését eredményezi. Ez az állapot szintén erőteljes hajhullást okozhat, így ha bármilyen pajzsmirigy betegségre gyanakszol, érdemes szakértői segítséget kérned.
  • Rheumatoid arthritis: A krónikus ízületi gyulladás önmagában nem befolyásolja negatívan a haj állapotát, azonban a betegség tüneteinek enyhítésére alkalmazott gyógyszerek igen. Ezt az állapotot gyakran metotrexát vagy leflunomid alkalmazásával kezelik, amelyek elnyomják a krónikus gyulladást, azonban hajhullást is eredményezhetnek: míg a metotrexátot szedők körülbelül 1-3%-a, addig a leflunomidot szedők 10%-a tapasztal hajhullást. A gyógyszeres kezelés felfüggesztésével csillapítható a hajhullás mértéke.
  • Pikkelysömör: Olyan krónikus gyulladással járó bőrbetegség, amely a bőrsejtek gyors növekedését és felhalmozódását okozza a bőrön, ami viszkető, hámló, vörös foltokat eredményez. A pikkelysömör a fejbőrt is érintheti, ebben az esetben hajhullást is okozhat.
  • Crohn-betegség és gyulladásos bélbetegség (IBD): Ezek a betegségek az egész emésztőrendszert érintik, beleértve a gyomrot és a bélrendszert is. Bár mindkét állapot hajhullást eredményezhet, annak kialakulása nem világos teljesen, hiszen az alkalmazott gyógyszerek mellékhatásaként vagy táplálkozási hiányosságok eredményeképp is jelentkezhet.
  • Lichen planopilaris: A lichen planopilaris a fejbőrt érintő gyulladásos bőrbetegség, amely érzékeny, viszkető vagy fájó fejbőrt okozhat, emellett foltos hajhulláshoz is vezethet. Mivel ez a betegség tartós hajvesztés eredményezhet, érdemes minél előbb szakember segítségét kérni a kezelésben.
  • Szkleroderma: A szkleroderma, más néven szisztémás szklerózis olyan autoimmun betegség, amely többek között fokozott hegesedéssel jár. Általában diffúz hajvesztéssel jár, a korai bőrtüneteket követően gyulladásos és hegesedéssel járó folyamatok zajlanak le a fejbőrön, így korai kezelése kiemelkedően fontos.

Mit tehetsz, ha autoimmun betegség okozta hajhullással küzdesz?

Autoimmun betegségek okozta hajhullás esetében fontos a kiváltó betegség kezelése is, így mindenképp átfogó kivizsgálásra lesz szükséged. Fontos, hogy a hajhullás észlelése után minél előbb fordulj szakemberhez, így gyorsabban és hatékonyabban szüntetheted meg a hajhullást.
A Denza lézeres hajkezelési protokoll során a hajhullás mögött rejlő okokat is kivizsgáljuk, ráadásul ezek kezelésére is lehetőséged van helyben, így nem kell orvosi rendelőkben töltened az idődet. A Denza lézeres hajkezelés segítséget nyújt a leggyakoribb hajhullás típusok, köztük a foltos hajhullás eredményes kezelésében, sejt szintű megújulást nyújt hajadnak kellemetlenségek nélkül, kényelmesen.
2024. 12. 03. — 15:34
DENZA
hajhullás
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet