Blog

A terminális haj definíciója: kíváncsi vagy, mi is az a terminális haj?

Lehet, hogy hallottad már a „terminális haj” vagy „terminális szőrzet” kifejezést, de sosem értetted, hogy tulajdonképpen mit is jelent. A terminális szó jelentése megrémíthet, azonban nincs szó halott szőrtüszőkről, csupán a végleges szőrzet, illetve haj elnevezéséről. Ezek a test több részén jelen lehetnek, tulajdonképpen minden olyan szőrszál terminális, ami pigmentált és erős, nem kizárólag a hajszálak.

Ha aggódsz a hajhullás miatt, érdemes figyelemmel kísérned a terminális hajszálak, vagyis a hosszú, erős hajszálak változásait. Hol nőnek pontosan terminális szőrszálak és mire kell figyelned velük kapcsolatban? Most megtudhatod!
Selected Image

Mi az a terminális haj vagy terminális szőrzet pontosan?

A terminális szőrzet az a vastag, durva tapintású, erősen pigmentált szőrzet, amely a testünket borítja például az intim területeken vagy a fejbőrünkön, ez utóbbit terminális hajnak is nevezzük. Ez a szőrzet védőrétegként szolgál a bőr számára.

A terminális szőrszálak vagy hajszálak három részből épülnek fel:

  • Legbelül található az úgynevezett medulla, a szőrszálak legbelső rétege, mondhatni magja
  • A középső réteg a melanin tartalmú réteg, amely a szőrszálak vagy hajszálak színét adja, és melanint, vagyis pigmentanyagot tartalmaz
  • A hajszálak és szőrszálak külső védőrétegét az úgynevezett kutikula adja

A legtöbb hajszál kezdetben világosabb és puhább, az idő múlásával azonban megnőnek és sötétebbé válnak. A terminális szőrszálak mennyiségét hormonális folyamatok befolyásolják, leginkább az androgén, azaz férfi nemi hormonok vannak rájuk hatással, különös tekintettel a tesztoszteronra.
Ennek tudatában talán nem annyira meglepő, hogy a férfiak és a nők eltérő mennyiségű terminális szőrzettel rendelkeznek: míg a nők testének nagyjából 30%-át borítja terminális szőr, addig a férfiak esetében ez a szám akár 90% is lehet. Ez a különbség pubertás korban kezd el megjelenni, amikor a serdülő fiúk jelentős hormonális változásokon mennek keresztül.

Terminális szőr és vellus szőr: mi a különbség?

A terminális szőrzet megjelenése előtt testünket vellus szőr borítja, amely nagyon puha, vékony, szinte láthatatlan szőrszálakat jelent. Ezek születésünktől kezdve velünk, pontosabban rajtunk vannak, gyermekkorunk során egész testünken vellus szőrszálak borítják. Ahogy öregszünk, a vellus hajak egy része terminálissá válik, azonban vannak olyan területek, ahol felnőtt korban is megmaradnak, például az arcon és a fül körüli területen.

Mely területeket borítja terminális szőrzet?

A terminális szőrzet tulajdonképpen bárhol nőhet a testen, azonban bizonyos területeken gyakoribb, mint másokon. A serdülőkort megelőzően kizárólag a fejbőr, a szemöldök és a szempillák területén találhatók terminális szőrszálak, azonban a pubertás során a vellus szőrzet egy része terminális szőrzetté alakul. A terminális szőrzet megtalálható a hónaljakon, az intim testrészeken, az arcon, a mellkason, a lábakon és a lábfejeken, a karokon és a kézfejeken, valamint az ujjakon és a lábujjakon is.

Lehet túl sok terminális szőrszálam?

A férfiak testén sokkal több terminális szőrszál található: a hátukon, a vállukon, sőt, még a fenekükön is lehet erősebb, vastagabb szőrzet. A genetika és az endokrin rendszer megfelelő működése nagy hatással van a terminális szőrzet mértékére, azonban bizonyos rendellenességek és betegségek fokozott mértékű terminális szőrzetet eredményezhetnek. Ilyen például a nőket érintő fokozott szőrnövekedés, más néven hirsutizmus, amely a PCOS nevű anyagcserezavar gyakori velejárója lehet.

Tippek az egészséges terminális hajszálak elérésére

Az egészséges haj nem a véletlen műve, szükség van megfelelő tápanyagokra, rendszeres, megfelelő hajmosásra, valamint a külső, környezeti károsodástól való védelemre is. Vannak olyan tápanyagok, amelyek hozzájárulnak az egészséges hajnövekedési ciklushoz, például a biotin, az E- vitamin, a cink és az omega-3 zsírsavak.
A hajnak és a szőrzetnek emellett szüksége van olyan természetes olajokra, amiket a faggyúmirigyek termelnek és védelmet nyújtanak a károsodás ellen. A fejbőr egészségének és egyensúlyának megtartása kiemelkedően fontos a haj szépségének megőrzése szempontjából: a túl száraz fejbőr száraz, törékeny hajszálakat eredményezhez, míg a túl zsíros fejbőr nemcsak lapos hajat, hanem akár zsíros korpát is okozhat.
Más környezeti tényezők is károsíthatják a terminális hajszálak állapotát: az UV-sugárzás, a magas hőmérsékleten működő hajformázó eszközök és az erős vegyszerek roncsolhatják a haj szerkezetét.

Hogyan védheted meg a terminális hajszálakat a hajhullástól?

A terminális haj növekedése három szakaszból áll: anagén (növekedési) fázis, katagén (átmeneti) fázis és telogén (nyugalmi) fázis. Vannak olyan esetek azonban, amelyek károsíthatják a terminális hajszálakat.
A férfiaknál leggyakrabban előforduló hajhullás típus az androgén alopecia, vagyis férfias típusú hajhullás, amelyet a tesztoszteron egy speciális formája, a dihidrotesztoszteron (DHT) okoz. A DHT károsítja a hajtüszőket és roncsolja az őssejteket, ami megzavarja a haj növekedési ciklusát, a haj fokozatos elvékonyodását és ezáltal hajvesztést okozva. Ráadásul androgén alopecia esetén a DHT nyugalmi fázisban tartja a hajhagymákat, megakadályozva az új hajszálak növekedését is.
A férfias típusú hajhullás nők esetében is felléphet a hormonális egyensúly felborulása során, és egész fejbőrt érintő, diffúz hajhullásban nyilvánulhat meg, amely jelentősen csökkenti a terminális hajszálak számát.
Szerencsére léteznek olyan kezelési alternatívák, amelyek segítenek a férfias típusú hajhullás megállításában és a haj egészségének visszaszerzésében is.

Denza lézeres hajkezeléssel a terminális hajszálak egészségéért!

A Denza lézeres hajkezelés során leadott lézerenergia segít növekedési fázisba hozni, valamint sokáig abban is tartani a terminális hajszálakat. Ezáltal a hajszálak erősebbé válnak, új hajszálak jelennek meg, a hajhullás problémája megszűnik, a haj pedig dúsabbá és erősebbé válik a kezeléssorozat hatására.
A lézeres kezelések sejt szinten fejtik ki hatásukat: stimulálják a dermális papilla sejtek, a burok sejtek és az őssejtek működését, szembeszállva a férfias típusú hajhullás kellemetlen tüneteivel, megvédve a terminális hajszálak egészségét.
2025. 01. 03. — 09:59
DENZA
hajápoláshajhullás
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet