BLOG

A pajzsmirigy rendellenességek és a hajvesztés összefüggései

Vajon a rendellenes hajvesztésedet a pajzsmirigyed működési zavara okozza? Lehetséges! A hajhullás teljesen természetes dolog, amely az élet velejárója, azonban nem mindegy, hogy milyen mértékű hajvesztést tapasztalunk. Számos különböző állapot vezethet kóros hajhulláshoz, azonban a hormonális folyamatok, ezáltal a pajzsmirigy rendellenességei is nagymértékben befolyásolják a haj egészségét. De mit tehetsz ellene és hogyan veheted észre időben a pajzsmirigy betegségek okozta hajhullást? Cikkünkből megtudhatod!
Selected Image

Milyen szerepe van a pajzsmirigynek az egészségünkben?

A pajzsmirigy a nyak elülső részén található, pillangó alakú szerv, amely kulcsszerepet játszik az anyagcsere szabályozásában, ezáltal a szervezet megfelelő működését lehetővé tevő energia biztosításában is. A pajzsmirigy nem megfelelő működése számtalan egészségügyi problémához vezethet, hiszen működése hatással van az energiaszintünkre, a súlyunkra, a kognitív képességeinkre, a hőháztartásunk szabályozására, valamint a hajunk egészségére is.
A hormonális egyensúly felborulása a hajtüszők működését és a hajnövekedést is befolyásolja. A pajzsmirigybetegséggel küzdők diffúz hajvesztést tapasztalhatnak, amelynek hatására a hajkorona egyenletes ritkulása következik be. Emellett az autoimmun pajzsmirigy diszfunkció velejárója lehet a foltos hajhullás is, amely szintén autoimmun állapot. Szerencsére a pajzsmirigy rendellenes működése okozta hajvesztés sikeresen kezelhető, főleg akkor, ha a hajhullást kiváltó egészségügyi probléma is kezelésre kerül.

A pajzsmirigyhormonok működése és szervezetre gyakorolt hatása

A pajzsmirigy az endokrin rendszer fontos részét képező mirigy. Az endorkin rendszer a belső elválasztású mirigyek hálózatát jelöli, amelyek szabályozzák a szervezet működéséhez szükséges hormonok szintjét. Az endokrin mirigyek által kiválasztott hormonok számos fontos funkciót látnak el a szervezetben, beleértve az anyagcsere és a hangulat szabályozását, a megfelelő növekedés és a reproduktív rendszer működésének biztosítását.
A pajzsmirigy által termelt hormonok legfontosabb hatása az anyagcsere szabályozása: az anyagcserefolyamatok lehetővé teszik a szervezet számára, hogy az ételekből bevitt tápanyagokat energiává alakítsa, ezzel „üzemanyagot” biztosítva a test legfontosabb folyamatai számára.
A pajzsmirigy termeli a tiroxin nevű hormont, amely T4 néven is ismert, hiszen négy jódatomot tartalmaz és a T3 hormon előanyaga. Ezek a hormonok szabályozzák a felhasznált energia mennyiségét, és fenntartják az anyagcsere megfelelő működését is. Az endokrin rendszer zavara esetén hormonális egyensúlyzavar lép fel, amely egészségügyi problémákat is okozhatnak. A pajzsmirigy-alulműködés és a pajzsmirigy-túlműködés mellett a Graves-kór és a Hashimoto-betegség is gyakori pajzsmiriggyel kapcsolatos probléma, amelyek autoimmun jellegűek.

A pajzsmirigy és a hajhullás kapcsolata

A pajzsmirigyhormonok a test számtalan funkciójára hatással vannak, amely alól a hajnövekedés sem kivétel, így elmondható, hogy a pajzsmirigy rendellenes működése erőteljes hajvesztéshez is vezethet. A T4 és T3 hormonok segítik a szőrtüszők működését, nem megfelelő szintjük zavart okozhat a haj növekedési ciklusában, amelynek eredményeképp a haj hullani és végül ritkulni kezdhet.

A pajzsmirigyproblémák közül a pajzsmirigy-alulműködés és a pajzsmirigy-túlműködés okoznak leginkább hajproblémákat, amely erőteljes, diffúz hajvesztésben nyilvánulhat meg. A pajzsmirigy egészségének felborulása változásokat okozhat a haj egészségében is, törékeny, száraz vagy akár kifejezetten zsíros hajat eredményezve. Emellett akár a haj pigmentációját is befolyásolhatja, ezáltal idejekorán ősz hajszálakat eredményezhet.
Az autoimmun pajzsmirigybetegségek növelik a foltos hajhullás, vagyis alopecia areata kockázatát, amely a hajhullás egy autoimmun típusa, a szervezet a saját hajtüszőit pusztítja el az állapot során. Egy 2021-ben végzett kutatás során a kutatók kimutatták a foltos hajhullás megnövekedett gyakoriságát pajzsmirigybetegségben szenvedő betegeknél. A kutatás emellett igazolta, hogy a pajzsmirigy betegségek közül leginkább a pajzsmirigy alulműködése, valamint a Hashimoto-betegség társítható alopecia areata-val.
A mellékpajzsmirigy rendellenességei is okozhatnak hajhullást, hiszen ezek a mirigyek olyan hormonokat termelnek, amelyek a kalcium vérben lévő mennyiségét szabályozzák. A mellékpajzsmirigy zavara szintén hajhullást eredményezhet más, súlyosabb egészségügyi problémák mellett.

Mit tehetsz, ha a pajzsmirigyed rendellenes működése negatívan befolyásolja hajad állapotát?

A pajzsmirigybetegség okozta hajvesztés állapotának javításában a két legfontosabb tényező a türelem és a szakértői segítség. A pajzsmirigy hormonális zavara csakis endokrinológus orvos által kezelhető, hiszen lehetséges, hogy gyógyszeres kezelésre, hormonpótlásra vagy a hormonok visszafogására van szükség.

Mindig konzultálj orvosoddal a jód tartalmú táplálékkiegészítők szedéséről, hiszen a jód hatással lehet a hormongyógyszerek felszívódására. Fontos tudnod, hogy a magas biotin tartalmú hajvitaminok befolyásolhatják a vérvizsgálat pajzsmirigy értékekre vonatkozó eredményeit, így mindenképp hagyd abba szedésüket a vizsgálat előtti napokban.

Denza lézeres hajkezelés a pajzsmirigybetegség okozta hajvesztés csökkentésére

A Denza More & Better Hair hajkezelési protokoll részét képezi a hajvesztés okainak feltérképezése, valamint kezelése is, ami kiemelkedően fontos lehet a pajzsmirigy betegsége által kiváltott hajvesztés kezelésében. A hormonszintek helyreállítása mellett szinte teljesen fájdalommentes lézeres kezelések, valamint egészségügyi állapotodnak megfelelő táplálékkiegészítők biztosítják egészséged helyreállítását és hajad szépségének visszanyerését.
2024. 10. 31. — 11:24
DENZA
hajhulláshajvesztés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet