Blog

A megfelelő hajápolási rutin kialakítása nem lehetetlen feladat!

A megfelelő hajápolási rutin megtalálása pont olyan, mint a tökéletes bőrápolási rutiné: ha egyszer megtaláltad a Számodra leginkább megfelelőt, nem fogod leváltani. A folyamat azonban sokszor frusztráló lehet, különösen akkor, ha a hajtípusodra sokféle termék létezik, így nehéz kitalálnod, hogy vajon melyiket kellene kipróbálnod. Most azonban összeállítottunk Neked egy listát, hogy mi mindent kell figyelembe venned a megfelelő hajápolási rutin kialakításához. 

A személyre szabott hajápolási rutinod kialakítása során több tényezőt is figyelembe kell venned, azonban vannak olyan dolgok is, amik minden hajápolási rutin alapját képezik.
Selected Image

A hajad természetes textúrája és típusa

A hajad lehet vékony szálú, közepesen vastag vagy durva, más néven vastag szálú, emellett pedig a hajszálak lehetnek egyenesek, hullámosak vagy göndörek. Minden hajtípusnak megvan a maga előnye és hátránya is, éppen ezért teljesen más hajápolási rutint igényelnek. Például az egyenes haj gyorsabban tűnik zsírosnak, mint a göndör haj, mivel az egyenes hajszálakon gyorsabban végbemegy az olajosodás folyamata.

A kémiai hatásoknak való kitettség

Rengeteg dolgot tehetünk a hajunkkal, azonban ezek közül néhány károsíthatja a haj szerkezetét. Ennek okán nem mindegy, hogy hogyan ápoljuk a szőkített, festett vagy vegyileg kezelt hajat, hiszen ezek más igényekkel rendelkeznek, mint a természetes hajkorona.

A kémiai hatásoknak való kitettség által a hajszálak extra ápolást igényelnek, a szőkített hajnak pedig extra táplálásra van szüksége hajmaszkok és kondicionálók formájában. Emellett a festett hajat nem érdemes gyakran mosni, hiszen a színe könnyebben megfakul, azonban ez a folyamat speciális, festett hajra fejlesztett termékek használatával lelassítható.

Hogyan hordod a hajadat a mindennapokban

A mindennapi hajviseletedet is figyelembe kell venned a hajápolási rutinod kialakításakor. Vasalod a hajad? Szereted begöndöríteni vagy inkább a természetesség híve vagy? Mindenképpen át kell gondolnod ezeket a kérdéseket, főleg akkor, ha hővel formázod a tincseidet, hiszen ezek az eszközök károsíthatják a hajszálakat.

A hajápolási rutinod alapjai

Bár a hajápolási rutinod kialakítása során figyelembe kell venned hajad egyéni tulajdonságait, vannak olyan alapvető lépések, amelyek minden hajápolási folyamatban megtalálhatók.
Tisztítás
A megfelelő tisztítás során a fejbőrről eltávolításra kerülnek a szennyeződések és az elhalt hámsejtek, de mindeközben nem fosztjuk meg a fejbőrt és a hajat a természetes olajoktól. Megfelelő tisztítás nélkül a faggyú felhalmozódik a fejbőrön, ami zsírosodáshoz vezethet, csakúgy, mint az el nem távolított elhalt bőr is. A bőr körülbelül 28 naponta teljesen megújul, a folyamat eredménye pedig észrevehető lehet, ha a haj és a fejbőr nincs kellőképpen megtisztítva. Ha rendszeresen jársz úszni, érdemes gyakrabban megtisztítanod hajadat, hiszen a vízben található klór kiül a hajszálakra, ezzel hosszú távon károsodást okozva
Kondicionálás
A kondicionálók számtalan előnnyel rendelkeznek: legfőbb céljuk a haj hidratálása, de emellett segítenek a haj fényének növelésében és a kifésülésben, a gubancok csökkentésében is. A kondicionálók fő összetevője olyan felületaktív anyag, amely segít visszanyerni a tisztítás során elvesztett vizet, ezáltal hidratálva a tincseket. Nedves hajon használva bevonja a hajszálakat és visszaállítja azok hidratáltságát.
Hidratálás és a hajszerkezet lezárása
A haj további hidratálása érdekében érdemes egy kétlépcsős folyamatot követni, ami kifejezetten hasznos lehet rakoncátlan vagy száraz tincsek esetében: a további hidratálás és a hajszerkezet lezárása történhet valamilyen hidratáló termék és hajolaj használatával. A folyamat célja, hogy a nedvességet a hajban tartsuk és lezárjuk annak szerkezetét, ezzel elkerülve a további károsodásokat is. 
Kifésülés
A haj mosás utáni kifésülésével nemcsak az életedet könnyítheted meg, hanem a haj töredezését is minimalizálhatod. A megfelelő eszközök használata azonban kulcsfontosságú annak érdekében, hogy ne húzd ki vagy ne károsítsd a hajszálakat. Érdemes valamilyen kifésülést könnyítő terméket használni, illetve széles fogazatú fésűt, amelyet bontófésűként is megtalálhatsz a boltok polcain.
Formázás és a haj védelme
Szerencsére számtalan hajformázó eszköz és termék áll rendelkezésünkre: léteznek hajlakkok, hajformázó gélek, különböző hajdíszek és hajpántok. Ezek lehetővé teszik, hogy változatosan formázzuk hajunkat, többféle frizurát készítsünk a mindennapokban. Azonban fontos, hogy a hővel történő formázás károsítja a hajszálakat, így a hővel történő hajformázás előtt minden esetben hővédő sprayt kell alkalmaznunk, hogy elkerüljük a károsodást.
Célzott kezelések
Észreveheted, hogy a hajad szárazabb vagy megviseltebb a megszokottnál, esetleg a fejbőröddel van probléma. Ekkor jöhetnek az úgynevezett speciális „spot-treatment”-ek, amelyek egy-egy probléma célzott megoldására lettek kifejlesztve. Ilyenek például a fejbőrradírok, amelyek eltávolítják a fejbőrön lerakódott szennyeződéseket, de ide tartoznak a proteines hajmaszkok is például.

A hajápolási rutinod sorrendje és a következetesség is számítanak

Nem elég, ha kialakítasz egy jó hajápolási rutint, azt következetesen be is kell tartanod annak érdekében, hogy hajad megtarthassa egészségét és szépségét. Fontos, hogy nem fogsz látványos változást észlelni egy alkalom után, hajadnak idő kell, mire hozzászokik a számára megfelelő termékekhez, főként abban az esetben, ha hajad sérült, száraz vagy töredezett, ilyenkor akár egy hónap is kellhet ahhoz, hogy észleld a pozitív változásokat.

A termékek alkalmazásának sorrendje is sokat számít: először samponozás majd kondicionálás jön, ezt követik a további vizes hajra alkalmazható hajápolási termékek, például maszkok, majd a hajformázó termékek, hővédő termékek, volumennövelők és fényt adó szérumok, olajok. Fontos, hogy a hajápolási rutinodat mindig hidratáló termékkel zárd.

Minden egyes termék alkalmazási gyakorisága más és más, de fontos, hogy a Számodra leginkább bevált rutint kövesd, ami illeszkedik hajad állapotához és mindennapi szokásaidhoz is. Egy hajgyógyász sokat segítet a megfelelő rutin kialakításában, így ha nem vagy biztos a dolgodban, érdemes lehet felkeresni egy szakértőt.

A Denza hajkezelési protokollt úgy alkottuk meg, hogy hajad és fejbőröd elemzése után minden szükséges eszközt a kezedbe adunk, így a hajápolási rutinodat sem kell egyedül kialakítanod.

A hajunk is sokat változik az idő múlásával

Ha már megtaláltad a tökéletes hajápolási rutint, akkor is érhetnek váratlan kihívások a hajaddal kapcsolatban: a haj magától is változik, egyes elméletek szerint 7 évente teljesen megújul, így lehet, hogy meglévő rutinod átalakításra szorul pár éven belül. Emellett a test természetes hormonális változásai, a terhesség vagy a menopauza is változást eredményezhetnek a haj állapotában.

Tippek a mindennapi hajápoláshoz

Bár mindannyiunk haja más, így más igényekkel is rendelkezik, vannak alapvető aranyszabályok, amelyek betartása mellett hajad egészségesebb és szebb lehet:

  • Rendszeres hajvágás: érdemes 6-8 hetente frissítő hajvágáson részt venned, hiszen így megszabadulhatsz a töredezett hajvégektől, hajad egészségesebb lesz és gyorsabban eléri a kívánt hosszt is.
  • Hajmosás langyos vízzel: ügyelj arra, hogy ne forró vízzel moss hajat, hiszen ez száríthatja a hajszálakat és a fejbőrt is. A hideg víz sem megoldás, hiszen a legtöbb esetben nem elég hatékony a szennyeződések eltüntetésében.
  • A hajformázás és hajfestés minimalizálása: bár nők esetében elég nehéz lehet, érdemes minél természetesebb hajviseletet hordanunk, hiszen a festés és a formázás is károsítja a hajszálakat.
  • Megfelelő tápanyagbevitel: hiába ápolod a hajadat kívülről, ha tápanyagban szegény étrendet követsz. A fehérjék megfelelő arányú bevitele és a vitaminok, ásványi anyagok étrendbe építése kiemelkedő lehet a haj egészségének szempontjából is. Figyelj oda az egészséges étkezésre, különös tekintettel a hajnövekedést támogató omega-3 zsírsavakra, az A és C vitaminokra.

Ha személyre szabott segítségre lenne szükséged, a Denza hajkezelési protokoll során étkezési szokásaidra és a szükséges táplálék-kiegészítőkre is kitérünk, ezzel is maximalizálva a hajnövekedést és minimalizálva a hajvesztést.
2024. 09. 19. — 12:56
DENZA
hajápoláshajkezelés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet