Blog

A gyönyörű haj az egészséges fejbőrnél kezdődik

Megannyi fodrászati terméket használunk a hajunk szépségére, a fejbőr egészsége mégsem kapott nagy hangsúlyt a hajápolás során – egészen mostanáig. Ma már a fejbőr kezelése is a hajápolási rutin részévé vált, ezzel is fokozva a haj egészségét.

Mit tehetünk pontosan az egészséges fejbőrért és milyen professzionális kezeléseket alkalmazhatunk?
Selected Image

A fejbőr mikrobiomja avagy élet a haj alatt

Bár azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy az emésztőrendszerünk tele van jótékony baktériumokkal, kevesen tudják, hogy a fejbőr is sajátos mikrobiommal rendelkezik. Számtalan mikroba él a fejbőrünkön tökéletes egyensúlyban. Azonban ha ez az egyensúly valamilyen oknál fogva felborul, akkor kellemetlen tünetekhez, például korpásodáshoz, irritációhoz vezethet.
A fejbőrünk nagyon hasonló más bőrfelületekhez, azonban míg a bőr máshol három rétegből áll, a fejbőrt öt bőrréteg alkotja. Nagyjából 100.000 hajhagyma és számtalan faggyúmirigy helyezkedik el a fejünkön: a hajtüszőknek külön faggyúmirigyük van, ezek biztosítják a haj olajozottságát. Más területekhez hasonlóan a fejbőr zsírosodása is egyéni, vannak, akinek könnyebben zsírosodik a fejbőrük, hiszen több faggyúmiriggyel rendelkeznek, míg mások fejbőre nem lesz olyan könnyedén olajos. A fejbőrt emellett számtalan érzőideg borítja, ezért is kimondottan érzékeny a testünk ezen része.

Az egészséges fejbőr: milyennek kell lennie?

Az egészséges fejbőr „jó érzetű”, nem irritált vagy érzékeny, nem viszket és nincsenek rajta betegséget jelző elváltozások, például hámló bőrdarabok. A fejbőr egészségének felborulásakor kellemetlen tüneteket tapasztalhatunk, ennek hátterében több tényező is állhat, így érdemes számot vetnünk a fejbőrt érintő hatásokról és a szervezet egészségéről. A fejbőr egészségét befolyásolhatja:

  • A nem megfelelő samponválasztás, irritációt vagy érzékenységet okozó hatóanyagok
  • Nem megfelelő hajmosási technika, túl erős dörzsölés
  • A szervezetet érintő betegségek: hormonális változások vagy autoimmun betegségek

Gyakori fejbőrt érintő problémák: túl száraz vagy túl zsíros fejbőr

A leggyakoribb fejbőrt érintő problémák a túl száraz vagy túl zsíros fejbőr: a száraz fejbőr általában hámlik és viszket, míg túl zsíros fejbőr esettén zsíros korpa tapasztalható. A száraz fejbőr hátterében a túl száraz levegő vagy genetikai okok is állhatnak, de a túlzott vagy túl forró vízzel történő hajmosás is kiszáríthatja az érzékeny bőrt. Ilyenkor a faggyúmirigyek kevesebb faggyút termelnek, azonban pár fejbőrápolási praktikával segíthetünk a fejbőr állapotán:

  • Érdemes kevesebbszer hajat mosni, illetve csökkenteni a víz hőmérsékletét
  • Használjunk hajtonikot és kímélő összetételű sampont
  • A levegő párásítása pozitív hatással lehet a bőrre és a fejbőrre is

A túl zsíros fejbőr szintén zavaró probléma lehet, a faggyútermelés optimalizálására azonban szerencsére szintén léteznek módszerek:

  • Speciális samponok alkalmazása, a fejbőr gyengéd hámlasztása
  • Fizikai hámlasztók és fejbőrradírok alkalmazása, beépítése a hajápolási rutinba
  • A mindennapos hajmosás elkerülése, hiszen ez még inkább zsírosíthatja a fejbőrt

Mi az a korpásodás és mit tehetsz ellene?

Korpásodás során a fejbőr sejtjei nagymértékben hámlani kezdenek, ezzel látható problémát eredményezve. A korpásodást a fejbőr mikrobiomjának felborulása és a gombák elszaporodása is okozhatja, de akár a zsíros típusú fejbőr kellemetlen velejárója is lehet. Érdemes minél előbb szakemberhez fordulni, ha korpásodást tapasztalunk, hiszen ez krónikus állapot, ráadásul könnyedén összetéveszthető a száraz fejbőrrel is. Bizonyos hormonális változások súlyosbíthatják az állapotát, így serdülőkorban és változókor során gyakran jelentkezik. Általános tévedés, hogy férfiak szenvednek tőle leginkább, hiszen nőkre jellemzőbb állapot.
Bár érdemes minél előbb szakértői segítséget kérni a korpásodás kezelésében, léteznek otthoni hajápolási trükkök is a fejbőr állapotának javítására: gomba-és baktériumellenes samponokkal csökkenthetjük a gombák elszaporodásának mértékét, míg a szalicilsav-tartalmú készítmények segítenek a fejbőr normális hámlásában.

Hajápolási tippek az egészséges és szép hajért

A hajunkat és a fejbőrünket az arcunkhoz hasonlóan kell ápolnunk, nem véletlenül vannak már különböző hatóanyagos termékek és kezelések, amelyek biztosítják a haj és a fejbőr egészségét és szépségét. Érdemes a bőrápolási elveket a hajápolásban is alkalmazni, hiszen a hajunk is ugyan azt a törődést érdemli, mint az arcunk: nem helyes a leghatékonyabb, professzionális arckrémek használata, ha a hajunk számára olcsó, kicsit sem megfelelő termékeket biztosítunk csak. Hiszen a szépség és az egészség komplex dolog, nem igaz?

A fejbőrápolás alapjai nagyon hasonlóak, mint a bőrápolás alapelvei:

  • Anti-aging: Az öregedés folyamata nemcsak a bőrünkre van hatással, hanem a hajunkat is érintheti. Az idő múlásával – különösen a menopauza időszakában – a haj szárazabbá, kevésbé rugalmassá válik. Érdemes az anti-aging összetevőket a hajápolásba is beépíteni, ilyenek a például a peptidek vagy a C-vitamin.
  • Védekezés a káros környezeti tényezők ellen: A hajunk és a fejbőrünk is megpróbáltatásoknak van kitéve nap mint nap, így a rendszeres hajmosás és az anti-oxidáns tartalmú termékek használata elengedhetetlen a káros környezeti tényezők elleni védekezésben.
  • Hidratálás: A testápolás és az arcápolás fontos része a hidratálás, így meglepő, hogy nem sokszor gondolunk a fejbőr hidratálására. A környezeti hatások és a forró levegős hajformázás kiszáríthatják a fejbőrt és a hajat is, így a hidratáló termékek hajápolási rutinba építése elengedhetetlen.
  • Professzionális kezelések: Ma már számtalan hatékony kezelés közül választhatunk, a fodrászati kezelések mellett azonban érdemes professzionális segítséget is igénybe venni. A haj mezoterápia segít a hatóanyagok mélyebbre jutásában, míg a Denza lézeres hajkezelés segíti a hajat tápláló érhálózat stimulációját és az új erek képződését, növeli a fejbőr oxigén-és tápanyagellátását, így elősegítve a fejbőr és a haj egészségét. A lézeres kezelések hatására a hajszálak erősebbé válnak, a haj pedig dúsabb lesz, így búcsút mondhatsz az elvékonyodó, gyenge hajnak. Ráadásul a Denza kezelések lassítják a haj öregedési folyamatait is, csakúgy, mint a professzionális arckezelések az arcbőr öregedését.
2024. 12. 10. — 10:20
DENZA
hajápoláshajkezelés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet