Blog

A fiatalkori kopaszodás átka: vajon visszafordítható?

Bár a kopaszság a férfias megjelenés részét is képezheti – gondoljunk csak egy-két hollywoodi hírességre – sokan nem tudnak belenyugodni sűrű hajkoronájuk elvesztésébe. Elmondható, hogy a hajvesztés bármely életkorban megterhelő lehet, azonban fiatal korban fokozottan nehéz elfogadni a haj megritkulását és a kopaszodást, valamint feldolgozni az ezzel járó lelki terheket. De miért alakulhat ki már tinédzser korban a kopaszodás és mit lehet tenni ellene? Cikkünkből megtudhatod!
Selected Image

A fiatalkori kopaszodással járó lelki terhek

A tinédzser években az ember fokozottan érzékeny, hiszen még keresi önmagát, emellett sok esetben folytonos megfelelési kényszerrel is küzd. Ennek következtében az akaratunkon kívüli történések, például a fiatalkori kopaszodás akkor is zavaró lehet, ha személyesen nincs vele problémánk, hiszen a kortársaktól kapott megjegyzések vagy viccek megnehezíthetik az elfogadást és ezzel a mindennapokat is.
Emellett az ismerkedést és a romantikus kapcsolatokat sem könnyíti meg, ha az embernek már 25 évesen nincs egy hajszála sem, hiszen általában a kopaszodást az idősebb életkorhoz és az öregedés folyamatához társítjuk annak ellenére, hogy a kóros hajhullás szinte bármikor jelentkezhet életünk folyamán. Bár a mai fiatal korosztály már sokkal elfogadóbb, mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy az idősebb generációk körében akár cikinek is számíthat a haj megritkulása.
De mi a helyzet az üzleti élettel, hogyan befolyásolja a haj jelenléte – vagy ez esetben hiánya – a munkát? Bár nyilvánvalóan senkit sem ér diszkrimináció a munkaerőpiacon a haja állapota miatt, az egészséges haj nyújtotta önbizalom nagyon sokat számíthat egy-egy pozícióban. A magasabb beosztású emberek esetében igenis számít a karizma és a megjelenés, a dús hajkorona pedig ennek tökéletes „kiegészítője” lehet.

Kopaszodás nők esetében: társadalmi nyomás és önelfogadás

A fiatalkori hajvesztés a nőket sem kíméli, hiszen bizonyos hormonális állapotok sűrűn járhatnak hajvesztéssel, ezek pedig már akár tinédzser korban is jelentkezhetnek. Ez fokozott lelki megterhelést jelenthet egy fiatal lány számára, hiszen társadalmi szinten még mindig a hosszú hajú lányok számítanak a normának, szinte természetesnek vesszük, hogy a lányoknak gyönyörű, hosszú haja van. Jussanak csak eszünkbe a térdig érő hajjal rendelkező játékbabák vagy a rajzfilmek hősnői.
A női hajvesztés kérdése azonban a későbbi életkorokban sem lesz könnyebb, hiszen a gyermekvállalás időszaka és a menopauza is tartogat hajjal kapcsolatos kihívásokat, amelyek lelki problémát is okozhatnak.

A környezet támogatása kiemelkedően fontos

A fiatalkori hajvesztés nemcsak a haj állapota miatt frusztráló, hanem azért is, mert ebben az időszakban keressük az utunkat, igyekszünk új barátokra szert tenni, új helyzetekben kell kipróbálunk magunkat. Bármelyik életkorban nehéz ezzel a témával kapcsolatban megnyílni, a családunk vagy a párunk támogatása azonban sokat segíthet a lelki terhek feldolgozásában.

Mi áll a hajvesztés hátterében?

A hajvesztés okainak felderítése összetett feladat, hiszen számtalan kiváltó ok állhat a kóros hajhullás vagy kopaszodás mögött. A férfiakra leginkább jellemző hajhullás típus az androgén alopecia, amelyet férfias típusú hajvesztésnek is neveznek, és már fiatal korban is drasztikus hajhullást okozhat. Hátterében örökletes és hormonális folyamatok kombinációja áll: az arra hajlamosak esetében a tesztoszteron egy speciális változata, a dihidrotesztoszteron (DHT) hajra gyakorolt hatása okozza a kopaszodást.
A férfias típusú hajvesztés nem kizárólag férfiakat érintő állapot, hiszen nőknél is előfordulhat, főként a változókor eredményeképp vagy bizonyos hormonális egyensúlyzavarok, például PCOS esetén. A nők szervezetében is jelen lévő férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a női nemi hormonok csökkenése által, ez az állapot pedig nagy hatással van a hajkoronára is.
Kóros hajvesztés esetén szinte kötelező a további kivizsgálások beiktatása a kezelésbe, ellenőrizni kell a pajzsmirigy értékeit, illetve az esetleges ételérzékenységeket, de a hormonok nem megfelelő szintje, valamint a vitaminok és ásványi anyagok hiánya is hajhulláshoz vezethet. Emellett a megfelelő hajápolás hiánya is közrejátszhat a fejbőr és a haj állapotának romlásában.

A kopaszodás kezelése fiatal korban

A kopaszodó fiatalok kevésbé lehetnek magabiztosak, így képesek lehetnek szinte bármit megtenni annak érdekében, hogy megállítsák a folyamatot. Sokan akár hormonterápiát is igénybe vennének annak érdekében, hogy megszüntessék a hajproblémákat, azonban ennek súlyos következményei lehetnek a későbbiekben.
Emellett számtalan olyan csodaszer van a piacon, ami átmenetileg segíthet a hajvesztés állapotán, azonban hosszú távon nem nyújt kielégítő megoldást. Ebből kifolyólag rengeteg pénzt és időt elpazarolhatunk az évek során haszontalan kezelésekre. Bár a hajbeültetés eredményes lehet, ennek költsége szintén többmilliós tételt jelenthet, így sok embernek, főként a fiataloknak nem éri meg belevágni a fájdalmas és költséges eljárásba.
Melyik hajkezelést érdemes választanod, ha hajvesztéssel küzdesz? A Denza lézeres hajkezelés bármely életkorban alkalmazható, már akár 14 éves kortól megoldást jelenthet a korai kopaszodás kezelésére, hiszen leghatékonyabb megoldás a leggyakoribb hajhullás típusok esetében. A fájdalommentes, gyors kezelésekkel akár a hajbeültetés is kiváltható, azonban ehhez szükség van a hajhullás kezelésének mielőbbi elkezdésére.
2024. 10. 04. — 13:30
DENZA
hajhulláshajkezeléshajvesztés
Kapcsolat

Kérj időpontot ingyenes konzultációra!

Visszahívunk és minden kezeléssel kapcsolatos kérdésedre válaszolunk! Munkatársaink 1 munkanapon belül felveszik Veled a kapcsolatot, így kiválaszthatod a számodra leginkább megfelelő időpontot ingyenes konzultációnkra.

Időpontfoglalás központunkba

+3620
+3620
+3630
+3670
+36
+
Válassz központot
Válassz központot
Budapest
Győr
Adatkezelési tájékoztatónkat itt olvashatod
Ez is érdekelhet